Bez adekvátnej pomoci skrachuje do dvoch mesiacov takmer 47 percent ubytovacích a stravovacích zariadení, ďalších 44 percent neprežije jar 2021. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) v spolupráci s Inštitútom stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica od 26. októbra do 1. novembra tohto roka. Podporné opatrenia, ktoré zaviedla vláda v prvej aj druhej vlne koronakrízy na udržanie zamestnanosti, respektíve udržanie samotného podnikania, nie sú podľa respondentov prieskumu pre sektor ubytovacích a stravovacích služieb dostatočné.

V druhej vlne hrozí podľa prieskumu v dôsledku pretrvávajúcich obmedzení súvisiacich s pandémiou ochorenia Covid-19 prepustenie ďalším skoro 16,5 percenta zamestnancom. Ak by sa tieto zistenia vzťahovali na celý sektor ubytovacích a stravovacích služieb, tak o prácu v sektore môže prísť v tomto roku až 36-tisíc zamestnancov.

Slovensko sprísnilo opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu. Od štvrtka 15. októbra 2020 sú rúška povinné takmer všade, obmedzujú sa prevádzky, zakazujú hromadné podujatia s účasťou nad šesť osôb. Predajne potravín a drogérie musia v pondelok až piatok vyčleniť seniorom nad 65 rokov čas na nákup - od 9.00 h do 11.00 h. Platia však aj výnimky. Prevádzky verejného stravovania (reštaurácie, pohostinstvá, kaviarne a podobne) budú môcť podávať nápoje a jedlo len v exteriéri (terasy) alebo ich bal
Neprehliadnite

Väčšina menších podnikov v Európe má existenčné problémy, vyplýva z prieskumu

Takmer polovica všetkých respondentov očakáva pokles tržieb za rok 2020 v porovnaní s rokom 2019 o 60 percent a viac, z toho takmer jedna pätina ho odhaduje až na úrovni 80 percent. Ďalšia tretina opýtaných očakáva prepad tohtoročných tržieb oproti tržbám minulého roka medzi 40 až 60 percent. Priemerný medziročný pokles tržieb všetkých respondentov sa tak pohybuje na úrovni 57 percent. „Ak tento údaj opäť aplikujeme na celý sektor, tohtoročné tržby slovenských subjektov z ubytovacieho a reštauračného biznisu klesnú v porovnaní s tržbami roka 2019 približne o 500 až 600 miliónov eur," upozornili autori prieskumu.

Vplyvom pretrvávajúcich reštrikčných opatrení zameraných na zamedzenie šírenia ochorenia Covid-19 odhaduje až 90 percent subjektov zapojených do prieskumu, že ich podnik nedokáže prežiť viac ako päť mesiacov, pričom takmer polovica z nich sa obáva, že skrachuje už do jedného alebo dvoch mesiacov. Tieto negatívne prognózy prezentovali najmä dlhodobo etablované podniky, ktoré prežili aj dosahy ekonomickej krízy z roku 2008, až 82 percent týchto subjektov pôsobí na slovenskom trhu desať a viac rokov.

Prevádzky verejného stravovania (reštaurácie, pohostinstvá, kaviarne a podobne) budú môcť podávať nápoje a jedlo len v exteriéri (terasy) alebo ich baliť zákazníkom so sebou. V hoteli Národný dom v centre Banskej Bystrice nevaria a ostala otvorená len recepcia. Na snímke budova hotela Národný dom v Banskej Bystrici 16. októbra 2020. FOTO TASR - Ján Krošlák
Neprehliadnite

Výška avizovanej štátnej pomoci pre cestovný ruch sa Asociácii javí ako dostatočná

Bez dostatočne účinnej pomoci sa tak podľa prieskumu sektor ubytovacích a stravovacích služieb bude z devastačných dôsledkov koronakrízy spamätávať niekoľko rokov. Okrem priameho negatívneho dosahu na zamestnanosť, odvedenú DPH a daň z príjmu, príde Slovensko podľa AHRS aj o svoju doteraz rastúcu pozíciu v medzinárodnom cestovnom ruchu. Zároveň zdôraznila, že zahraničných turistov po zastavení koronakrízy uvítajú skôr krajiny, ktoré dokázali podnikateľov a zamestnancov v tomto sektore ochrániť lepšie, napríklad Česká republika, Rakúsko či Chorvátsko. Na prieskume sa zúčastnilo 135 respondentov zastupujúcich ubytovacie a stravovacie zariadenia združené v asociácii. Štruktúra zapojených respondentov kopíruje vo významnej miere štruktúru členskej základne asociácie.