Slovenskí motoristi môžu naďalej počítať s poklesom cien pohonných látok na čerpacích staniciach. Ako uviedol analytik 365.bank Tomáš Boháček, pokorenie okrúhlych úrovní pri cenách benzínu aj nafty ostáva len otázkou času. „Cena ropy aj vývoj palív na burze v Rotterdame tento scenár podporujú, preto bude tankovanie u nás na začiatku septembra nezvyčajne cenovo priaznivé,“ dodal Boháček.
Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 36. týždni tohto roka sa podľa údajov Štatistického úradu SR znížili o 2 centy na liter. Cena natural 95-oktánového benzínu sa v priemere predávala za 1,516 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu za 1,706 eura za liter. Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili rovnako o 2 centy lacnejšie za priemerných 1,428 eura za liter.
Ceny ropy Brent sa v závere tohto týždňa pohybovali na 72 a WTI tesne pod 70 amerických dolárov za barel, čím medzitýždenne udržiavali minimálnu zmenu. Vývoj na trhu bol však v priebehu týždňa volatilný, keď sa napríklad európsky benchmark Brent krátko obchodoval pod 70 dolármi za barel, najnižšie za posledné tri roky. „Obchodníci sledovali búrkovú aktivitu v oblasti Mexického zálivu, kde hurikán Francine odstavil približne 40 percent produkcie ropy. Ponukový šok pomohol cenám ropy zotaviť sa z prudkého výpredaja začiatkom týždňa,“ zhodnotil Boháček.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu aj Medzinárodná energetická agentúra tento týždeň znížili svoje prognózy rastu dopytu, pričom sa odvolávali na ekonomické problémy v Číne, či jej posun smerom k palivám s nižším obsahom uhlíka. Dovoz ropy do Číny bol tento rok od januára do augusta v priemere o 3,1 percenta nižší v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. „Obavy z dopytu vzrástli aj v Spojených štátoch, keď zásoby ropy a palív minulý týždeň stúpali v dôsledku poklesu dopytu po palivách. Náš klesajúci výhľad pre ceny palív ostáva v platnosti,“ konštatoval Boháček.