Kubánci sa obávajú, že nové úsporné opatrenia zhoršia už aj tak zdecimovanú ekonomiku, ktorú drví inflácia a nedostatok základného tovaru. Taxikár Rafael Guiardinú predpokladá, že onedlho dôjde k prudkému nárastu cien benzínu. Na čerpacej stanici v hlavnom meste Havane trpezlivo čakal hodiny v rade, aby natankoval plnú nádrž. „Koľko mám účtovať klientovi, ak chce ísť na letisko, keď sú ceny také vysoké?“ spýtal sa R. Guiardinú.
„Ceny všetkého pôjdu hore,“ povedal pre portál NBC News. Ohlásené bolo zvýšenie cien benzínu až o 500 percent, ktoré malo nadobudnúť účinnosť od februára. Kubánska viceministerka hospodárstva Mildred Granadillo de la Torreová však oznámila, že nové opatrenie sa odkladá, pričom ako dôvod uviedla kybernetickú bezpečnosť.
Očakávané zdražovanie je súčasťou úsporného plánu vlády zverejneného koncom decembra. Zahŕňa zvýšenie cien základných služieb a potravín, zníženie dotácií a zdanenie rozvíjajúceho sa súkromného sektora. M. Granadillo de la Torreová uviedla, že úprava cien palív prinúti ľudí šetriť a zníži dopyt, pričom za dôvod označila vysoké ceny na medzinárodnom trhu. Palivo na Kube už desaťročia dotuje vláda.
Opatrenia sú pokusom obmedziť narastajúci deficit krajiny a znížiť infláciu, ktorá sa v súčasnosti podľa kubánskej vlády pohybuje okolo 30 percent. Ekonómovia tvrdia, že toto číslo je vyššie, ak vezmeme do úvahy sivý alebo čierny trh, ktorý sa vo veľkej miere využíva na výmenu peňazí a nákup tovaru.
V rámci opatrení vláda v januári zrušila jednoročné daňové prázdniny pre nové súkromné podniky. Teraz musia už od svojho vzniku platiť sériu daní vrátane desaťpercentnej dane z obratu a 35-percentnej dane zo zisku spoločnosti; 14-percent ide na sociálne zabezpečenie. Súkromný sektor už zohráva významnú úlohu v kubánskom hospodárstve, odkedy vláda v roku 2021 zrušila zákaz malých a stredných podnikov. V súkromnom vlastníctve ich aktuálne je 9 958.