Batéria EV od spoločnosti Panasonic posilňuje dodávateľský reťazec v USA prostredníctvom dohody o využití kremíkovej technológie. Týmto sa otvára potenciálna alternatíva k tradičným grafitovým materiálom, ktoré sa vyrábajú v Číne, informuje Financial Times.
Panasonic, dodávateľ Tesly a najväčší výrobca batérií v Severnej Amerike, kúpi kremíkové anódy od amerického startupu Sila, so zameraním na využitie v globálnych továrňach. Spoločnosti sa predbiehajú v snahe o prepracovanie svojich dodávateľských reťazcov s cieľom kvalifikovať sa na dotácie podľa nového amerického klimatického zákona schváleného minulý rok.
Japonský konglomerát uzavrel dohodu o nákupe kremíka od novovznikajúcej americkej spoločnosti. Táto dohoda o využití kremíka v batériách pre elektrické vozidlá poskytuje impulz pre iniciatívy Spojených štátov v rámci mnohomiliardového úsilia o konkurencieschopnosť voči Číne.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Sila Gene Berdichevsky uviedol, že silikónová anóda predstavuje reálnu príležitosť pre Spojené štáty zaujať vedúcu úlohu v oblasti výroby novej generácie batérií. Americké ministerstvo energetiky investovalo do vývoja kremíkových batérií a v minulom roku udelilo granty vo výške 250 miliónov dolárov rôznym spoločnostiam.
Skeptici varujú, že batérie využívajúce grafit zostanú dominantné aj naďalej. Dôvodom sú dlhé procesy overovania nových súčiastok pre vozidlá. Účastníci na trhu s batériami sa stretávajú s ťažkosťami pri získavaní financií v dôsledku vyšších úrokových sadzieb. Matt Stock, produktový riaditeľ spoločnosti Benchmark Mineral Intelligence, podľa Financial Times upozornil, že to, čo je úspešné v laboratórnom meradle, často nesplní očakávania pri počiatočnej komercializácii.