Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nevylučuje, že by Rusko mohlo využiť v rámci obchodu s Čínou do určitej miery barter.

„Takmer 95 percent obchodu s Čínou sa realizuje v rubľoch a jüanoch. V súčasnosti preto nevidím dôvod na zavedenie barterového systému v obchode s Čínou, aj keď na tomto systéme nie je nič zlé,“ povedal Lavrov na pôde Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO). Zároveň však dodal, že „ak to bude pre krajinu výhodné, tak potom prečo nie“.

O možnosti spustenia barterových obchodov medzi Čínou a Ruskom sa hovorilo už začiatkom augusta. Vtedy odznelo, že takéto obchody v oblasti poľnohospodárstva by sa mohli začať realizovať už na jeseň.

Barterové obchody by mali Moskve a Pekingu umožniť vyhnúť sa komplikáciám v platbách, znížiť možnosti západných regulačných úradov kontrolovať ich transakcie a limitovať menové riziká. Zdroj z oblasti finančných transakcií povedal, že sa diskutuje najmä o vývoze potravinárskych produktov a ďalší zdroj dodal, že firmy rokovali aj o možnostiach vývozu ruských kovov výmenou za dovoz čínskych strojov a zariadení.

Ďalšie dôležité správy

JB 56 Astana - Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) si podáva ruku s ruským prezidentom Vladimirom Putinom počas ich stretnutia v Astane 3. júla 2024. V kazašskej metropole sa koná summit hláv štátov Šanghajskej organizácie pre spoluprácu (SCO). FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin, right, and Chinese President Xi Jinping shake hands as they pose for photos during their meeting on the sidelines of the Shanghai Cooperation Organisation (SCO) summit in Astana, Kazakhstan, Wednesday, Ju
Neprehliadnite

Rusko a Čína sa možno vrátia k barterovým obchodom, v agrosektore už na jeseň