Banky v Európskej únii od začiatku vojny na Ukrajine znížili svoju expozíciu voči Rusku o viac ako polovicu, vyplýva zo správy ECB.
„Priame expozície voči Rusku sa od konca roka 2021 do konca roka 2023 znížili o 55 percent,“ uviedla Claudia Buchová, šéfka bankového dohľadu ECB. Niektoré európske banky sa už podľa nej úplne stiahli z ruského trhu.
Najväčšia európska banka, ktorá stále pôsobí na ruskom trhu, je rakúska skupina Raiffeisen Bank International. ECB ju koncom apríla vyzvala, aby obmedzila svoje aktivity v Rusku. Obdobné nariadenie by podľa medializovaných informácií mala ECB vydať aj vo vzťahu k dvojke na ruskom bankovom trhu, talianskej skupine UniCredit. Raiffeisen Bank International aj UniCredit pôsobia na ruskom trhu od rozpadu Sovietskeho zväzu pred viac než 30 rokmi.
Najväčšie európske banky, ktoré stále pôsobia v Rusku, zaplatili minulý rok Moskve na daniach viac ako 800 miliónov eur. Podľa analýzy denníka Financial Times bola táto suma štyrikrát vyššia než 200 miliónov eur v roku 2021. Sedem najväčších európskych bánk z hľadiska aktív v Rusku (Raiffeisen Bank International, UniCredit, ING, Commerzbank, Deutsche Bank, Intesa Sanpaolo a OTP) vykázalo v roku 2023 kombinovaný zisk vyše tri miliarddy eur. To bolo trikrát viac ako v roku 2021. Čiastočne k tomu prispeli finančné prostriedky, ktoré si banky nemôžu vybrať. Podľa Financial Times dane z európskych bánk tvoria 0,4 percenta ruských neenergetických príjmov v roku 2024.