Prechod na vegánsku stravu dokáže výrazne znížiť uhlíkovú stopu. Oproti mäsu majú rastlinné potraviny menej kalórií a nižší obsah bielkovín. Aj z tohto dôvodu je ťažké porovnať emisie jedál, ktoré sa síce skladajú z rôznych surovín, no majú rovnakú výživovú hodnotu.

The Economist preto vymyslel banánový index, ktorého cieľom je zmerať uhlíkovú stopu jednotlivých potravín. Tie hodnotí z troch hľadísk – váhy, kalórií a bielkovín – a následne porovnáva s hodnotami banánu, ktoré je emisne nenáročným a výživovo bohatým ovocím.

Nanešťastie pre všetkých mäsožravcov je hovädzie mäso pre životné prostredie zlé, nech sa naň pozrieme z akéhokoľvek hľadiska. Jeden kilogram má totiž rovnakú uhlíkovú stopu ako 109 kilogramov banánov – jeho banánové skóre je teda 109. Z hľadiska výživy toto číslo klesne na 54, čo znamená, že jedna kalória hovädziny je zodpovedná za 54-krát viac emisií než jedna kalória banánu. Z hľadiska bielkovín je jej index sedem.

Hydina na tom až tak zle nie je. Váhovo dosiahla index 11 a kaloricky je jej skóre štyri. Z hľadiska bielkovín je na tom ale oveľa lepšie ako banány. Uhlíková stopa hydiny v tomto smere dosahuje iba tri pätiny toho, čo oni. To isté platí aj pre lososa.

Rastlinné alternatívy z tejto štúdie vyšli najlepšie. Burger s rastlinným mäsom má na gram bielkovín o štyri pätiny nižšiu uhlíkovú stopu než banán.

Problémom je, že niektoré potraviny síce toto ovocie v určitých kategóriách prekonajú, no v tých ostatných aj napriek tomu pohoria. Najväčším skokanom je napríklad olivový olej. Ten z hľadiska váhy dosiahol v banánovom indexe skóre šesť, no z hľadiska kalórií iba 0,7. Medzi ďalšie takéto potraviny patria cereálie, kešu orechy či croissanty.

Index Economistu porovnával priemerné emisie vybraných potravín. V tejto súvislosti však podľa časopisu treba myslieť na to, že niektorí ich výrobcovia sa snažia byť ku klíme viac šetrní než ostatní. Významným faktorom je aj doprava, ktorá v niektorých prípadoch tvorí až desať percent celkových emisií výrobku. Banánový index nebral do úvahy ani iné faktory ovplyvňujúce životné prostredie, akými sú spotreba vody či využívanie pôdy.

Ďalšie dôležité správy

KK14 El Clavo - Na archívnej snímke z 16. apríla 2015 usušené kakaové bôby určené na predaj na farme Co-op vo venezuelskom El Clavo. Venezuelské kakao patrí medzi najvyhľadávanejšie na svete. Napriek tomu predajcovia nemôžu doručiť úrodu tým, ktorí si to želajú. Túto zimu vláda zrušila povolenie na vývoz a kakaové bôby čakajú vo vreciach na rovnakom pozemku, kde boli zozbierané. FOTO TASR/AP
In this April 16, 2015 photo, a worker holds a handful of dry cacao beans ready to sell at the Agropampat
Neprehliadnite

Environmentálna katastrofa ukrytá v čokoláde. Pestovatelia zo zúfalstva ničia dažďové pralesy