Bežná jednolitrová fľaša balenej vody obsahuje v priemere zhruba 240-tisíc plastových častíc. Mnohé z nich vedci doteraz nedokázali prístrojmi namerať, a tak sa zdá, že svet podcenil hrozbu, ktorú znečistenie spôsobené plastovým odpadom pre zdravie predstavuje, píše agentúra Bloomberg.
Odborná štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences ako prvá testovala balenú vodu na prítomnosť „nanoplastov“. Ide o plastové častice menšie než jeden mikrometer, t. j. o veľkosti jednej sedemdesiatiny šírky ľudského vlasu. Vedci odhalili, že balená voda môže obsahovať až stokrát viac plastových častíc, než sa predtým odhadovalo. Predchádzajúce štúdie totiž zohľadňovali len mikroplasty.
Nanoplasty sú oproti nim pre ľudské zdravie oveľa nebezpečnejšie, pretože sú dostatočne malé na to, aby prenikli do buniek, dostali sa do krvi a pôsobili na orgány. Takisto sa cez placentu môžu dostať aj do tela nenarodených detí. Vedci sa dlho domnievali, že sú v balenej vode prítomné, no doteraz im chýbali prostriedky na identifikáciu jednotlivých nanočastíc.
Spoluautori štúdie vyvinuli novú mikroskopickú techniku, naprogramovali nový algoritmus založený na údajoch a použili ich na analýzu obsahu približne 25 jednolitrových fliaš vody zakúpených v obchodoch troch populárnych značiek v Spojených štátoch. Zistili, že každý liter vody obsahoval 110- až 370-tisíc malých plastových častíc, z ktorých 90 percent tvorili nanoplasty.