Spojené kráľovstvo, USA a Austrália oznámili, že začnú spolupracovať na vývoji hypersonických zbraní a posilňovaní obranných schopností. TASR správu prevzala z agentúr AFP a Reuters.
Nová trojstranná spolupráca
Americký prezident Joe Biden, austrálsky premiér Scott Morrison a britský premiér Boris Johnson sa v utorok spoločnom vyhlásení zaviazali k ,,novej trojstrannej spolupráci na hypersonických a protihypersonických bojových spôsobilostiach" a na spôsobilostiach v oblasti prostriedkov elektronickej vojny.
Tieto tri krajiny vlani v septembri oznámili vznik trojstranného bezpečnostného paktu AUKUS, pripomína Reuters.
Hypersonické strely môžu letieť až päťkrát rýchlejšie, než je rýchlosť zvuku. V porovnaní s balistickými raketami letia v relatívne nízkej výške, teda môžu potenciálne rýchlejšie zasiahnuť cieľ. Okrem vysokej rýchlosti, pohybu v atmosfére je ich výhodou aj schopnosť manévrovania, čo sťažuje ich odhalenie a zachytenie existujúcimi systémami protiraketovej obrany. Tieto strely môžu niesť konvenčné i jadrové bojové hlavice.
Test hypersonickej rakety
Armáda USA v utorok oznámila, že nedávno uskutočnila test letu hypersonickej rakety odpálenej z lietadla, ktorá dosiahla rýchlosť vyššiu ako mach 5 (viac ako 6100 kilometrov za hodinu).
Hypersonické zbrane vyvíjajú aj Rusko a Čína a Severná Kórea tvrdí, že v januári úspešne vykonala dva testy takýchto zbraní, pripomína AFP.
USA, Británia a Austrália vlani v novembri podpísali zmluvu, umožňujúcu vzájomnú výmenu citlivých ,,informácií o námornom jadrovom pohone". Takisto sa zaviazali, že Austrálii poskytnú technológiu na vývoj ponoriek na jadrový pohon, píše AFP.