Na území Arménska sa tento rok nebudú konať vojenské cvičenia Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), vojenskej aliancie vedenej Ruskom. Vyhlásil to v utorok arménsky premiér Nikol Pašinjan s tým, že nateraz nevidí dôvod na ich organizovanie na území Arménska.

Vojna o územie Náhorného Karabachu

Zároveň poukázal na to, že OZKB odmietla odsúdiť Azerbajdžan, s ktorým Arménsko vedie už niekoľko rokov spor o územie Náhorného Karabachu. Pašinjan pritom v poslednom čase opakovane kritizuje aj prácu ruských mierotvorcov v tomto juhokaukazskom regióne poznačenom ozbrojenými stretmi medzi Arménskom a Azerbajdžanom.

Na jeseň 2020 vypukla medzi Arménskom a Azerbajdžanom vojna nazývaná aj druhá vojna o Náhorný Karabach, ktorá si za šesť týždňov svojho trvania vyžiadala vyše 6 500 životov. Konflikt sa skončil uzavretím prímeria, ktoré sprostredkovala Moskva. Napriek prímeriu však v regióne stále pretrváva napätie.

Pašinjan kritizoval nečinnosť Ruska

„Arménsko očakávalo od svojich ruských a iných partnerov konkrétne kroky v oblasti bezpečnosti... Táto záležitosť je z hľadiska budovania ďalších vzťahov dôležitá,“ uviedol v utorok Pašinjan, pričom odkazoval na konflikt spred vyše dvoch rokov.

Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB) zdržuje okrem Ruska a Arménska aj Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan.

Ďalšie dôležité správy

JB 4 Čarektar - Etnický arménsky vojak kráča so zástavou Náhorného Karabachu na kontrolnom stanovišti pri dedine Čarektar na hranici s azerbajdžanským okresom Kalbadžar, v samozvanom regióne Náhorný Karabach 25. novembra 2020. V spornej oblasti Náhorného Karabachu sa 7. septembra obnovili boje medzi Azerbajdžanom a Arménskom. Ruský prezident Vladimir Putin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan 9. novembra podpísali zmluvu o úplnom ukončení bojov v Náhornom Kara
Neprehliadnite

Arménsko chce na hranici s Azerbajdžanom a Karabachom demilitarizovanú zónu