Arménsko v stredu vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby pomohlo zastaviť „agresívne kroky“ Azerbajdžanu. Výzva prichádza po tom, ako v nepokojnom regióne Náhorný Karabach znovu vzplanulo násilie a vyžiadalo si životy troch vojakov. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
Jerevan „vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo opatrenia na zastavenie agresívnych krokov a postoja Azerbajdžanu a aktivovalo na to potrebné mechanizmy“, uviedlo vo vyhlásení arménske ministerstvo zahraničných vecí.
Azerbajdžan hovorí o odvetnej akcii
Azerbajdžanská armáda v stredu oznámila, že prevzala kontrolu nad niekoľkými strategickými výšinami v spornom regióne v rámci odvetnej operácie proti „teroristickým akciám nezákonných arménskych ozbrojených skupín na území Azerbajdžanu“.
Azerbajdžanské ministerstvo obrany ešte predtým oznámilo, že karabašské jednotky zabili jedného z jeho vojakov v okrese Lachin, pričom z „krvavého incidentu“ obvinilo Arménsko.
Európska únia vyzvala na „okamžité zastavenie nepriateľských akcií“ medzi azerbajdžanskými a arménskymi silami v regióne.
Rešpektujte prímerie
„Je nevyhnutné deeskalovať, plne rešpektovať prímerie a vrátiť sa k rokovaciemu stolu s cieľom nájsť riešenia,“ uviedol vo vyhlásení hovorca šéfa európskej diplomacie Josepa Borrella.
Ruské ministerstvo obrany vyhlásilo, že Azerbajdžan porušil prímerie a že s predstaviteľmi oboch krajín „prijíma opatrenia na stabilizáciu situácie“.
Armáda medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky obvinila Azerbajdžan z porušenia prímeria, zabitia dvoch vojakov a zranenia ďalších 14.
Na prímerie dohliadajú ruskí vojaci
Rusko sprostredkovalo medzi Azerbajdžanom a Arménskom v roku 2020 prímerie, ktorým sa skončila ich vzájomná takzvaná šesťtýždňová vojna. V bojoch zahynulo viac ako 6 500 ľudí, pripomína AFP. Arménsko vtedy súhlasilo s odstúpením časti územia, ktoré kontrolovalo niekoľko desaťročí a na krehké prímerie v oblasti odvtedy dohliada v rámci mierových síl približne 2000 ruských vojakov.
Prvá vojna o Náhorný Karabach sa odohrala v 90.rokoch. Tento región je od sovietskych čias formálne súčasťou Azerbajdžanu, no žijú tam prevažne Arméni, vysvetľuje AFP.