Arménska vláda vyzvala v pondelok ruskú mierovú misiu v odštiepeneckom regióne Náhorný Karabach, aby podnikla „konkrétne kroky" po tom, čo tam azerbajdžanská armáda dobyla a ovládla strategicky dôležitú obec. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Očakávame, že ruský mierový kontingent v Náhornom Karabachu podnikne konkrétne kroky na ukončenie vpádu azerbajdžanských jednotiek do zóny, za ktorú sú zodpovedné mierové sily," vyhlásilo arménske ministerstvo zahraničných vecí.

Azerbajdžanské sily minulý týždeň ovládli dedinu Farukh v medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republike, ktorá bola v roku 2020 dejiskom vojnového konfliktu medzi Jerevanom a Baku. Boje boli ukončené podpisom trojstrannej zmluvy medzi Arménskom, Azerbajdžanom a Ruskom, ktoré sa zaviazalo dohliadať na dodržiavanie prímeria.

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu vyhlásilo, že azerbajdžanské jednotky sa medzičasom z predmetnej dediny stiahli, Baku však tvrdí, že túto oblasť stále ovláda. Moskva do Náhorného Karabachu po ukončení vojny vyslala približne 2-tisíc svojich vojakov, pripomína AFP.

Za 44 dní bojov, ktoré vypukli koncom septembra 2020 a vyžiadali sa na oboch stranách viac ako 6 500 obetí, azerbajdžanská armáda ovládla veľké časti územia Náhorného Karabachu.

Separatisti arménskeho pôvodu v Náhornom Karabachu sa od Azerbajdžanu odtrhli, keď sa v roku 1991 rozpadol Sovietsky zväz. Následný vojnový konflikt medzi Azerbajdžanom a Arménskom o toto územie si vyžiadal približne 30-tisíc ľudských životov.

Ďalšie dôležité správy