Záujem talianskej banky UniCredit o Commerzbank vyvolal v Nemecku spory. Monika Schnitzerová, popredná ekonómka, ktorá predsedá poradnej skupine kancelára Olafa Scholza, v pondelok uviedla, že argumenty proti potenciálnemu spojeniu sú „nepresvedčivé“.

„V zásade neexistujú žiadne námietky proti akvizícii nemeckej banky zahraničnou bankou,“ uviedla Monika Schnitzerová.

Talianska UniCredit zaskočila Nemecko, keď si od začiatku septembra vybudovala v Commerzbank pozíciu, ktorá zodpovedá podielu vo výške približne 21 percent. To podnietilo špekulácie o možnom prevzatí.

Varovanie pred nepriateľským prevzatím

Nemecké odbory a politici vyjadrili obavy, že akvizícia druhého najväčšieho veriteľa v krajine by mohla viesť k strate pracovných miest a obmedzeniu poskytovania úverov malým a stredným firmám v Nemecku. Kancelár Olaf Scholz varoval UniCredit pred „nepriateľským“ prevzatím.

Monika Schnitzerová, ktorá vedie nemeckú radu ekonomických expertov, však obavy bagatelizovala. „Námietky, ktoré vzniesli niektorí v súvislosti so stratou pracovných miest a znížením financovania pre nemecké malé a stredné firmy, sú nepresvedčivé,“ povedala.

„Zvýšenie produktivity je nevyhnutné, aby sme sa stali konkurencieschopnejšími na medzinárodnej úrovni. A zahraničná banka by tiež chcela podnikať, čo zahŕňa poskytovanie úverov,“ pripomenula Monika Schnitzerová.

V reakcii na obavy, že by sa UniCredit mohla stať príliš veľkou a predstavovať systémové riziko, Monika Schnitzerová uviedla, že „nie je úlohou nemeckej vlády tomu zabrániť“. Podľa nej je na Európskej centrálnej banke, aby posúdila systémové riziko, a na Európskej komisii, aby preskúmala vplyv fúzie na hospodársku súťaž.

Boj proti akémukoľvek pokusu o prevzatie

Commerzbank vyhlásila, že bude bojovať proti akémukoľvek pokusu o prevzatie, a nemecká vláda sľúbila podporu snahe banky zostať nezávislou.

Banka so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom minulý týždeň zvýšila svoje prognózy zisku a oznámila plány na zvýšenie odmien pre akcionárov v nádeji, že zvýši cenu svojich akcií a predraží prevzatie.

Nemecká vláda stále vlastní podiel vo výške 12 percent v Commerzbank po predaji 4,5 percenta akcií začiatkom tohto mesiaca, ktoré získala UniCredit. Berlín následne oznámil, že nateraz nebude predávať žiadne ďalšie akcie.

Je potrebná konsolidácia a produktivita

Zástancovia spojenia UniCredit a Commerzbank tvrdia, že má potenciál vytvoriť európskeho šampióna v sektore, ktorý potrebuje väčšiu konsolidáciu, aby držal krok s globálnymi rivalmi.

„Európsky finančný trh nie je dostatočne integrovaný a najmä nemecké banky nie sú dostatočne konkurencieschopné (medzinárodne),“ napísala Monika Schnitzerová na sociálnu sieť začiatkom tohto mesiaca. „Je potrebná konsolidácia a väčšia produktivita,“ dodala.

Commerzbank má viac ako 42-tisíc zamestnancov, vyše 25-tisíc firemných klientov a podieľa sa takmer tretinou na platbách v rámci nemeckého zahraničného obchodu. Je tak dôležitým pilierom nemeckej ekonomiky.

UniCredit sa tento mesiac stala najväčším investorom Commerzbank po nemeckom štáte, keď prekonala konkurentov a kúpila 4,5 percenta akcií od nemeckej vlády. Jej podiel v banke tak vzrástol na deväť percent. A minulý týždeň UniCredit odhalila, že s pomocou finančných derivátov viac ako zdvojnásobila svoj podiel v Commerzbank na 21 percent. Tento krok však musia ešte schváliť príslušné regulačné úrady. UniCredit by sa tak stala najväčším akcionárom Commerzbank.

Ďalšie dôležité správy

KK32 Frankfurt nad Mohanom - Na snímke generálny riaditeľ Commerzbank Manfred Knof a finančná riaditeľka Bettina Orloppová počas otvorenia burzy cenných papierov 27. februára 2023 vo Frankfurte nad Mohanom. Nemecká Commerzbank bola v pondelok po viac ako štyroch rokoch opäť zaradená do akciového indexu DAX 40, ktorý zahŕňa popredné nemecké spoločnosti. FOTO TASR/DPA

27.02.2023, Hessen, Frankfurt/Main: Manfred Knof, Vorstandsvorsitzender der Commerzbank, und Bettina Orlopp, Finanzvorständin der
Neprehliadnite

Commerzbank bude mať novú šéfku. Manfreda Knofa na poste vystrieda Bettina Orloppová