Argentínsky prezident Javier Milei neuspel v Senáte so svojím výnosom na dereguláciu ekonomiky. Normu, ktorá mení či ruší na 300 zákonov, väčšina senátorov zamietla, píšu agentúry Reuters a AFP.

Prezidentský výnos prerokuje ešte dolná komora, ktorá by ho mohla definitívne zmiesť zo stola. V parlamente nemá prezidentova strana Sloboda postupuje väčšinu.

Takzvaný dekrét nutnosti a naliehavosti je súčasťou „šokovej terapie“, cez chce ultraliberálny prezident Milei uzdraviť argentínsku ekonomiku. Výnos sa zameriava predovšetkým na dereguláciu ekonomiky.

Text počíta s koncom regulácie nájomného či cien základného tovaru, s uvoľnením pravidiel na trhu práce a otvára cestu novým privatizáciám. Niektoré časti výnosu, napríklad zmeny trhu práce, pozastavili súdy.

Výnos odmietol Senát, keď proti nemu hlasovalo 42 zo 72 jeho členov. Výnos odmietli zákonodarcovia z ľavicových a peronistických strán a tiež niektorí senátori zo stredových klubov. Senátor Martin Lousteau zo stredového klubu UCR označil dekrét za protiústavný.

Výnos ešte prerokuje dolná komora. Ak by ho tiež zamietla, tak by legislatívny text prestal platiť. V oboch komorách parlamentu má prezidentova strana Sloboda postupuje len menšinu a o podpore musí rokovať s ďalšími pravicovými a stredovými klubmi.

Ministri Mileiovho kabinetu výsledok hlasovania ostro kritizovali. Podľa ministra hospodárstva Luisa Caputa senátori hlasovali proti zmene, za ktorú sa v druhom kole prezidentskej voľby vyjadrilo 56 percent voličov, ktorí dali súčasnému prezidentovi hlas. Senát sa podľa Caputa rozhodol chrániť privilégiá.

Ďalšie dôležité správy

WA 31 archív Buenos Aires - Na archívnej snímke z 26. januára 2024 argentínsky prezident Javier Milei odchádza z Múzea holokaustu, ktoré navštívil pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu v Buenos Aires. Nová vláda argentínskeho pravicovo-libertariánskeho prezidenta Javiera Mileiho zakázala používanie rodovo citlivého jazyka vo všetkých štátnych úradoch. Milei, bývalý profesor ekonómie, ktorý sa preslávil svojou libertariánskou politikou, zastáva v hospodárskych otázkach ult
Neprehliadnite

Susedia Argentíny sa postavili na jej stranu v boji s USA o 16-miliardový rozsudok