Argentínsky prezident Javier Milei v nedeľu sľúbil, že rozpočet na budúci rok bude úplne bez deficitu. Na projekty, ktoré by tento zámer ohrozili, uplatní prezidentské veto. Ultraliberálneho ekonóma Javiera Mileiho si Argentínčania zvolili vlani pre jeho program „šokovej terapie“, s ktorým chce dostať ekonomiku z hlbokej krízy. Obratom oznámil stovky opatrení meniace zákony v ekonomickej či sociálnej oblasti. V krajine medzitým silnie tlak na rast výdavkov a klesá dôvera v prezidenta.
Návrh rozpočtu počíta na budúci rok s prebytkom vo výške 1,3 percenta hrubého domáceho produktu pred zaplatením úrokov. Obsahuje tiež ambiciózne prognózy hospodárskeho oživenia a prudkého spomalenia inflácie. Predpokladá rast ekonomiky o päť percent v budúcom roku po očakávanom poklese o 3,8 percenta tento rok. Predpokladá tiež, že ceny v kalendárnom roku 2025 vzrastú o 18,3 percenta po očakávanej inflácii 122,9 percenta v tomto roku.
Prezident vystúpil v Kongrese
„Po rokoch, keď politická trieda obmedzovala slobody jednotlivca, sme tu dnes my, aby sme obmedzili štát,“ povedal Javier Milei v poloprázdnom Kongrese. Prezident zdôraznil, že „nie je nič, čo by Argentínčanov ochudobnilo viac ako rozpočtový deficit“. Prezident zvyčajne pred zákonodarcami vystupuje len vtedy, keď je uvádzaný do úradu a pri začiatku obdobia rokovania parlamentu.
Strety so zákonodarcami boli v posledných dňoch ostré. Vláda úspešne obhájila svoje veto zákona o zvýšení dôchodkov, ktorý ohrozoval jej úsporný program, ktorý zatiaľ do júla vygeneroval primárny prebytok vo výške 1,4 percenta HDP. Krátko nato bol schválený zákon o zvýšení výdavkov na vysoké školy, po čom Javier Milei avizoval na sieti X ďalšie veto.
Zásadná zmena v príprave rozpočtov
Argentínsky prezident v nedeľu tiež oznámil návrh zákona, ktorý podľa neho navždy zmení spôsob prípravy rozpočtov.
„Deficit bol vždy výsledkom toho, že sa najprv premýšľalo o tom, koľko minúť, a potom o tom, ako to financovať. My budeme postupovať opačne, najprv budeme premýšľať o tom, koľko musíme ušetriť, a potom sa pozrieme, koľko môžeme utratiť,“ povedal Javier Milei.
Najväčšie korekcie v dejinách ľudstva
„Z Mileiho sa stala rozbitá platňa,“ vyhlásil peronistický (ľavicovo-stredový) guvernér provincie Buenos Aires Axel Kicillof. „To, čo robí, zďaleka nie je novinka, je to staršie ako Matuzalem. Je to ten najhlúpejší a najotrepanejší recept ekonomickej ortodoxie (...), keď sa dostane k moci: zoškrtanie všetkých rozpočtov okrem jedného, splácania dlhu,“ povedal muž, ktorý je podľa agentúry AFP často považovaný za jedného z mála prezidentových oponentov.
Za deväť mesiacov pri moci zaviedol Javier Milei drakonické úsporné opatrenia, ktoré v nedeľu označil za „najväčšie korekcie v dejinách ľudstva“. V dôsledku čoho sa nekontrolovateľná inflácia postupne znížila zhruba na štyri percentá mesačne, ale za cenu prudkej recesie a poklesu aktivity a spotreby. Vlani miera inflácie v Argentíne činila 211 percent.