Firma Apple pracuje na prevratnom projekte, ktorého počiatok siaha ešte do čias jej zakladateľa Stevea Jobsa – neinvazívnom a nepretržitom monitorovaní hladiny glukózy v krvi, píše agentúra Bloomberg.
Cieľom projektu nazvaného E5 je merať hladinu cukru v krvi bez potreby odobratia krvnej vzorky pomocou kožného vpichu. Spoločnosti sa v tejto oblasti nedávno podarilo prekonať niekoľko míľnikov. Ak sa jej technológiu podarí zdokonaliť, tak nepochybne pôjde o mimoriadne dobré správy pre milióny diabetikov po celom svete. Appleu by sa tým navyše podarilo upevniť si svoju poprednú pozíciu na poli zdravotnej starostlivosti.
Hlavným cieľom firmy je integrovať monitorovací systém do hodiniek Apple Watch, no projekt si ešte bude vyžadovať roky práce.
Ako by nový systém fungoval?
Zhruba jeden z desiatich Američanov má cukrovku. Ľudia s týmto ochorením sa pri meraní hladiny glukózy väčšinou spoliehajú na prístroje, ktoré prostredníctvom kožného vpichu získavajú vzorku krvi. Firmy Dexcom či Abbott Laboratories vyrábajú glukomery bez potreby vpichu. Fungujú na báze senzora, ktorý sa zavedie pod kožu a priebežne túto hladinu monitoruje. Je však potrebné ho zhruba každé dva týždne vymieňať.
Apple zvolil iný prístup a v rámci svojho projektu sa rozhodol využiť čipovú technológiu známu ako kremíková fotonika a merací postup nazývaný optická absorpčná spektroskopia. Systém využíva lasery vyžarujúce určité vlnové dĺžky svetla do oblasti pod kožou, kde sa nachádza intersticiálna tekutina (tkanivový mok), z ktorej možno merať hladinu cukru. Toto svetlo sa potom odrazí späť do senzora spôsobom indikujúcim koncentráciu glukózy a algoritmus následne určí jej hladinu.
Správa v stredu ovplyvnila akcie mnohých spoločností zaoberajúcich sa technológiami pre diabetikov. Akcie firiem Dexcom i Abbott Laboratories sa prepadli o viac než tri percentá, no následne sa hneď zotavili. Hodnota akcií Appleu stúpla o 0,3 percenta na 148,91 dolára.
Ambície iných firiem
Výrobca iPhonov svoju technológiu na meranie glukózy za posledných desať rokov otestoval na stovkách ľudí, ktorí buď nevedeli, či majú cukrovku, alebo im boli diagnostikované prediabetes či cukrovka 2. typu. Apple svoje merania následne porovnal s výsledkami štandardných testov z krvi zo žíl a vzorkami z kožného vpichu, t. j. z kapilárnej krvi.
Spoločnosť verí, že sa jej podarí svoju technológiu dostať na trh, no musí vymyslieť, ako ju „napchať“ do praktických rozmerov. Inžinieri firmy pracujú na prototype zariadenia zhruba vo veľkosti iPhonu, ktoré si človek vie pripevniť o biceps. Už tento rozmer by bol značným pokrokom, keďže prvotná verzia tohto systému bola súčasťou stolového zariadenia.
Cieľom firmy Apple je, aby technológia slúžila ako nástroj prevencie, ktorý by ľudí varoval, či majú prediabetes. V prípade kladného výsledku by mohli ľudia vďaka tomuto zisteniu zmeniť svoj životný štýl a pokúsiť sa tak predísť rozvinutiu cukrovky 2. typu.
Bloomberg pripomína, že ide o veľmi ambiciózny projekt, keďže už niekoľko iných startupov či svetových spoločností sa pokúsilo vyvinúť neinvazívny spôsob merania hladiny glukózy v krvi, no všetky zatiaľ zlyhali. Dokonca aj spoločnosť Google mala v roku 2014 v pláne vyvinúť inteligentné kontaktné šošovky, ktoré by prostredníctvom sĺz dokázali hladinu odmerať. Firma však projekt v roku 2018 odložila na neurčito.