Nové dôkazy od informátorov naznačujú, že americká technologická spoločnosť Apple mohla získavať nerastné suroviny z konfliktných oblastí na východe Konga. Uviedli to v stredu právnici firmy Amsterdam & Partners LLP, ktorí zastupujú vládu Konžskej demokratickej republiky. Apple na žiadosť agentúry Reuters o komentár bezprostredne nereagoval.

Právnici zastupujúci Kongo uviedli, že 22. apríla informovali generálneho riaditeľa Applu Tima Cooka o sérii obáv týkajúcich sa dodávateľského reťazca firmy. Napísali tiež dcérskym firmám Applu vo Francúzsku a požiadali o odpoveď do troch týždňov. Aj po štyroch týždňoch však „technologický gigant mlčí a na otázky neodpovedal a ani nepotvrdil ich prijatie“.

„Od informátorov sme získali nové dôkazy. Je naliehavejšie ako kedykoľvek predtým, aby Apple poskytol pravdivé odpovede na veľmi závažné otázky, ktoré sme vzniesli,“ uviedol právnik Robert Amsterdam. Kancelária Amsterdam & Partners LLP vyšetruje obvinenia, že nerasty ťažené v Kongu viacerými spoločnosťami a ozbrojenými skupinami sa pašujú cez Rwandu, Ugandu a Burundi.

Apple už skôr uviedol, že nerasty si priamo neobstaráva a nenakupuje a už niekoľko rokov vykonáva audity svojich dodávateľov a zverejňuje ich výsledky. Vlani vo svojej správe napísal, že 100 percent identifikovaných taviarní a rafinérií v dodávateľskom reťazci produktov Applu vyrobených v roku 2023 sa zúčastnilo nezávislého auditu tretej strany na výskyt konfliktných minerálov - cínu, tantalu, wolframu a zlata. Podľa správy nebol nájdený žiadny rozumný základ pre záver, že by niektorá z taviarní alebo rafinérií v dodávateľskom reťazci priamo alebo nepriamo financovala či zvýhodňovala ozbrojené skupiny v Konžskej demokratickej republike alebo v susednej krajine.

Ďalší právnik z firmy Amsterdam & Partners LLP Peter Sahlas agentúre Reuters povedal, že ľudia, ktorí pracovali na overovaní dodávateľského reťazca firmy Apple v Kongu, sa prihlásili s tým, že ich zmluvy boli ukončené, keď upozornili na obavy, že v dodávateľskom reťazci Applu sa nachádzajú „krvavé minerály“. „S týmito osobami rokujeme, vyhodnocujeme ich dôkazy a po dokončení dôkladného preverovania sa k nim vyjadríme,“ povedal Sahlas. Kongo od 90. rokov sužuje násilie, predovšetkým na nepokojnom východe, kde nespočetné ozbrojené skupiny, z ktorých niektoré podporuje susedná Rwanda, bojujú o národnú identitu, etnickú príslušnosť a zdroje.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Apple sa ospravedlnil za reklamu na iPad. Ruší plán na jej vysielanie v televízii