Nord Stream 1 dodáva do Európy plyn už viac ako desaťročie. Od pondelka však toky plynu cez tento plynovod klesli na nulu. Dôvod je jednoduchý. Ruský plynárenský gigant Gazprom na ňom v ten deň začal vykonávať desaťdňovú každoročnú údržbu, píše The Telegraph.

Existujú však obavy, že vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu k spusteniu jeho tokov už nedôjde. Vojna trvá už päť mesiacov a ruský prezident Vladimir Putin začína dodávky plynu čoraz viac používať ako zbraň. Vyhráža sa Európe, že prerušenie dodávok bude jeho odvetou za sankcie, ktoré naň uvalila. Kedysi neslýchaná hrozba tak naberá nové rozmery.

Prišli sme o toky nadobro?

Úplné prerušenie tokov ruského plynu by európske hospodárstvo vystavilo výraznému tlaku, konštatuje Simone Tagliapietra z belgického think-tanku. Malo by to podľa neho vplyv aj na politickú solidaritu v krajinách EÚ.

Gazprom už minulý mesiac znížil tok plynu cez Nord Stream 1 na 40 percent bežného objemu. Svoj krok spoločnosť odôvodnila nedostatkom nevyhnutného zariadenia, za ktoré môžu sankcie.

Analytici odhadujú, že po skončení údržby sa toky plynu cez tento plynovod obnovia minimálne na úrovni 40 percent, keďže Rusko príjmy z neho potrebuje. Putin by chcel odkloniť predaj do Číny, no to by si vyžadovalo rozsiahly rozvoj zodpovedajúcej infraštruktúry.

Európa plní zásobníky

Z udalostí posledných mesiacov by sme sa mali poučiť a pripraviť aj na tie najextrémnejšie scenáre, píše The Telegraph. Odborníci na energetiku varovali, aby sa Európa na prerušenie dodávok pripravila. Stratu tokov cez Nord Stream 1 by kontinent vo svetle obmedzeného množstva alternatív výrazne pocítil.

EÚ má v pláne pred touto zimou naplniť svoje zásobníky plynu až na 80 percent kapacity. Zatiaľ sa jej ich však podarilo naplniť iba na 60 percent. Ani 40-percentné obnovenie tokov cez Nord Stream 1 by na dosiahnutie tohto cieľa nemuselo stačiť, myslia si odborníci. Odhadujú, že aj v prípade naplnenia tohto scenára by sa EÚ podarilo do konca tohto roka naplniť zásobníky iba na 70 percent.

Desivé prognózy

Vyzerá to tak, že dôsledky zastavenia ruských dodávok budú hrozivé. Banka Goldman Sachs predpovedá, že úplné prerušenie by spôsobilo 65-percentný nárast už tak rekordne vysokých účtov za energie. Európu by to mesačne mohlo vyjsť až na 500 eur.

Banka verí, že eurozóna by sa úplným prerušením ocitla v recesii a ekonomický rast by v treťom štvrťroku podľa najhoršieho možného scenára klesol o viac ako 1,25 percenta.

Ďalšie dôležité správy

WA 22 Rembelszczyzna - Na snímke plynová stanica spoločnosti Gaz-System v poľskej obci Rembelszczyzna neďaleko Varšavy v stredu 27. apríla 2022. Ruský dodávateľ plynu Gazprom ohlásil v utorok 26. apríla, že od stredy 27. apríla ukončí dodávky plynu pre Bulharsko a Poľsko. Rusko po novom požaduje platbu za plyn v rubľoch, čo väčšina štátov EÚ vrátane Slovenska odmietla. FOTO TASR/AP 

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks to media at the gas station of Gaz-System in Rembelszczyzna, ne
Neprehliadnite

Talianska spoločnosť Eni oznámila zníženie dodávok plynu od Gazpromu