Niekedy je to len balón. Alebo to môže byť dron. Neznáme predmety sa pohybujú vysokou rýchlosťou a menia smer; iné sa vznášajú a potom zmiznú. Niektoré z nich zachytia senzory, iné lietajú pod radarom.
Správy o neidentifikovaných lietajúcich objektoch (UFO) sú tu už desaťročia, pripomína The Economist. Zainteresovaní sa však v poslednom čase viac snažia prísť na to, čo je fantázia a čo skutočnosť.
Súkromná spoločnosť založená v roku 2020 Enigma Labs ponúka aplikáciu, ktorá používateľom umožňuje nahrávať obrázky vyzerajúce ako UFO spolu s popismi a ďalšími údajmi o nich. Za posledných 18 mesiacov zaznamenala približne 15-tisíc príspevkov. Enigma ich posudzuje pomocou strojového učenia a ľudského moderátora. Počíta sa s tým, že približne dve tretiny sú neidentifikované anomálne javy. Vyskytujú sa v mnohých veľkostiach a tvaroch, hoci kruhy a gule sú najbežnejšie.
Enigma hovorí, že vo viac ako polovici pozorovaní bolo viacero svedkov, čo pomáha zvýšiť dôveryhodnosť. Aplikácia Enigma je k dispozícii iba v angličtine, takže nie je prekvapujúce, že pozorovania sa sústreďujú v anglofónnych krajinách, najmä v USA. Nové Mexiko je už dlho hotspotom pre pozorovania UFO, ktoré viedli k vzniku strašidelných konšpiračných teórií. Údaje Enigmy naznačujú, že jedna z troch možností je pravdivá: ľudia v tomto americkom štáte sú pripravení hľadať ufónov; v oblasti je niečo, čo z nej robí miesto s vysokou koncentráciou javov, ktoré vyzerajú ako ufóni; alebo tieto teórie nie sú až také nereálne.
Z viac ako dvoch tisícok používateľov Enigmy, ktorí identifikovali svoje povolania, je viac ako polovica bývalých alebo súčasných príslušníkov ozbrojených síl svojich krajín, alebo civilných pilotov. Spoločnosť však dúfa, že jej základňa svedkov neidentifikovaných anomálnych javov sa rozšíri.