Malé a stredné nemocnice nedostali v tomto roku financie na príplatok za starostlivosť o pacientov s ochorením covid-19. Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) preto upozorňuje, že od polovice marca ho nebudú mať zdravotníkom ako vyplácať. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR reagovalo, že už predložilo ministerstvu financií žiadosť o rozpočtové opatrenie na zabezpečenie zdrojov na refundáciu.

Rizikový príplatok nevyplatili

,,Upozorňujeme, že zatiaľ v tomto roku neboli zo strany Ministerstva financií SR poskytnuté finančné prostriedky nemocniciam na úhradu sedemeurového rizikového príplatku za starostlivosť o pacientov s ochorením covid-19," skonštatovala ANS. Tiež upozorňuje, že zdravotné poisťovne neponúkajú nemocniciam podmienky, ktoré by pokryli zvýšenie platov či nárast cien energií a inflácie.

Hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová uviedla, že nemocnice podklady na refundáciu predložili v utorok (1. marec). Ministerstvo zdravotníctva následne vo štvrtok (3. marec) predložilo ministerstvu financií žiadosť o rozpočtové opatrenie na zabezpečenie zdrojov na refundáciu. ,,Uvedené je aktuálne v štádiu riešenia," doplnila Eliášová.

Tvrdá rana pre zdravotníkov

Zastavenie vyplácania covidových príplatkov zdravotníkom je v čase stále prebiehajúcej pandémie ďalšou tvrdou ranou vlády slovenským lekárom, sestrám, záchranárom a ostatným zdravotníkov. Uviedol to podpredseda strany HLASu a člen zdravotníckeho výboru NR SR Richard Raši.

„Zdravotníci, vďaka ktorým sme boj s vírusom medicínsky zvládli, tak budú ešte viac demotivovaní. Vláda pritom v rozpočtovej rezerve peniaze na tieto príplatky má a fakt, že ich zdravotníkom neuvoľnila, je ťažkou ranou pod pás všetkým, ktorí dva roky aj za cenu osobnej obety pomáhali pacientom,“ uviedol R. Raši.

Zostali na druhej koľaji

Poslanci strany HLAS - sociálna demokracia už dvakrát navrhovali, aby sa 500 miliónov eur z rezervy vlády presunulo zdravotníkom a pacientom prostredníctvom platieb za poistencov štátu. Týmto spôsobom by sa pokrylo nielen zvyšovanie platov zdravotníkom, ktoré je v okolitých krajinách vo výške desiatok percent, ale zostali by peniaze aj na nemocnice, ambulancie, či inovatívne lieky, ktoré slovenské zdravotné poisťovne slovenským pacientom nemôžu pre nedostatok financií preplácať,“ upozornil R. Raši.

,,Namiesto toho však vláda vyhadzovala peniaze na rôzne očkovacie bonusy, lotérie, na celonárodné testovania a pacienti a zdravotníci sa ocitli na druhej koľaji," dodal.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke vpravo nezaradený poslanec NR SR Richard Raši počas rokovania 48. schôdze NR SR 19. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Rašiho novela na zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo u poslancov neprešla