Ankara kritizuje administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, že predaj stíhacích lietadiel F-16 Turecku spája s ratifikáciou vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie v tureckom parlamente. Turecký prezident Recep Tayyip Edrogan v nedeľu podľa agentúry Reuters povedal, že to jeho krajinu "vážne znepokojuje".
Erdogan na tlačovej konferencii po summite skupiny G20 v Dillí povedal, že sa zišiel s Bidenom, a že spolu rokovali o predaji F-16 Turecku. Šéf Bieleho domu podľa neho dal do súvislosti dodávky týchto lietadiel s postupom Turecka pri ratifikácii vstupu Švédska do NATO. „Takýto prístup nás vážne znepokojuje,“ povedal Erdogan.
Turecko, ktoré Švédsku doteraz stavalo najväčšie prekážky na ceste do Severoatlantickej aliancie, v októbri 2021 požiadalo o predaj stíhačiek F-16 a vybavenie pre modernizáciu lietadiel, ktoré už vo výzbroji má. Hodnota obchodu je 20 miliárd dolárov.
Na okraji júlového summitu NATO vo Vilniuse generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg oznámil, že Erdogan predloží švédsku žiadosť o vstup do vojenského bloku čo najskôr parlamentu, a že sa bude usilovať o jej schválenie. Deň potom poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan povedal, že administratíva bude pokračovať v procese dodania týchto stíhačiek do Turecka po konzultácii s Kongresom.
Ankara obviňuje Švédsko, že poskytuje útočisko radikálom nepriateľským voči tureckému štátu. Ide hlavne o členov zakázanej Strany kurdských pracujúcich, ktorú Turecko, Európska únia i Spojené štáty považujú za teroristickú organizáciu. Erdogan žiada, aby Švédsko vydalo do Turecka údajných ozbrojencov Strany kurdských pracujúcich a zabránilo konaniu zhromaždenia v prospech tejto strany na svojom území. Aby vyšlo Turecku v ústrety, prijalo Švédsko v júni zákon, podľa ktorého je nelegálne členstvo v akejkoľvek teroristickej organizácii, alebo poskytovanie logistickej a finančnej pomoci zakázaným skupinám. Štokholm dal nedávno najavo, že dúfa, že tureckí zákonodarcovia schvália jeho žiadosť o vstup do NATO, keď sa stretnú na októbrovej schôdzi.
Švédsko a Fínsko prihlášku do NATO podali vlani na jar v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu. Fínsko sa členom aliancie stalo tento rok v apríli, vstup Švédska zatiaľ neratifikovalo Turecko a Maďarsko. Turecký minister zahraničia Hakan Fidan povedal, že Ankara a Budapešť v tejto veci úzko spolupracujú.