Nový Zéland bol obľúbenou destináciou pre superbohatých, kým v roku 2018 vláda nezakázala cudzincom kupovať rezidenčné nehnuteľnosti. Jedinými výnimkami sú občania Austrálie a Singapuru z dôvodu už existujúcich obchodných dohôd.

Príkladom je vidiecky dom s názvom Pokapu neďaleko Queenstownu na Južnom ostrove, ktorý postavil súčasný majiteľ na začiatku 21. storočia. Na trhu je 18 mesiacov, predáva sa za 13 miliónov novozélandských dolárov (7,35 milióna eur).

Ide o dom s tromi spálňami s rozlohou 609 štvorcových metrov, ktorý sa nachádza na úpätí pohoria The Remarkables. „Keby neexistovali žiadne obmedzenia, predali by sme to desaťkrát,“ povedal pre Bloomberg Russell Reddell, realitný agent zo spoločnosti New Zealand Sotheby’s International Realty. O dom, ktorý je na 40-hektárovom pozemku, je „značný záujem“, dodal, ale väčšinou zo strany zahraničných kupcov.

Po škandále, ktorý sa týkal spoluzakladateľa PayPalu Petra Thiela, vtedajšia premiérka Jacinda Ardernová zakázala bohatým cudzincom skupovať nehnuteľnosti. Podľa súčasných pravidiel môžu nerezidenti investovať len do budov vo výstavbe a musia ich po dokončení predať. Odzneli totiž názory, že za krízu na realitnom trhu môžu zámorskí špekulanti.

Riedko osídlená krajina sa stala populárnou medzi elitami Silicon Valley, ako je P. Thiel, ktorí hľadali vzdialené, honosné domy najmä v čase pandémie. Ďalšími významnými kupujúcimi z USA boli filmový režisér James Cameron a legendárny investor Julian Robertson.

Nádej, že si cudzinci takéto nehnuteľnosti opäť budú môcť kupovať, vzrástla, keď novozélandský vicepremiér Winston Peters v marci pre Bloomberg News povedal, že by nebol proti tomu, aby si cudzinci na Novom Zélande kupovali drahé domy, ale mali by v krajine aj investovať. Bližšie informácie však odvtedy neposkytol.

„Máme čakaciu listinu záujemcov z Ameriky, ktorým by sa páčila príležitosť vlastniť tu dom a investovať tu,“ povedal Mark Harris, výkonný riaditeľ a zakladateľ Sotheby’s International Realty New Zealand.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotka
Neprehliadnite

Bohatí Američania si vo veľkom vybavujú cudzie občianstva. Boja sa o peniaze