Pomer hotovosti a bankových vkladov na celkovom finančnom majetku slovenských domácností sa v minulom roku dostal pod hranicu 50 percent. Aj napriek zníženiu však ostáva Slovensko jednou z najkonzervatívnejších krajín v oblasti zhodnocovania úspor v rámci Európskej únie. Na základe údajov Eurostatu na to upozornil makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
„Slováci majú v hotovosti a na bankových vkladoch tradične jeden z najvyšších pomerov celkového finančného majetku v EÚ. V roku 2023 tvorili vklady a hotovosť 47 percent finančného majetku Slovákov. Zvyšok prostriedkov máme rozložený medzi investičnými produktmi (24 percent) a poistnými, resp. penzijnými riešeniami (20 percent),“ priblížil analytik. Z pohľadu celkového majetku predstavujú stále jeho najväčšiu časť nehnuteľnosti.
Napriek obnovenému rastu retailových vkladov došlo vlani k výraznému posunu v pomere vkladov a hotovosti na celkovom finančnom majetku. Podiel najlikvidnejších aktív klesol oproti roku 2022 o tri percentuálne body, v porovnaní s rokom 2021 bol nižší o päť percentuálnych bodov.
„Aj naďalej však ostávame v ukladaní a zhodnocovaní finančných prostriedkov medzi konzervatívnejšími krajinami EÚ, čím sa naše domácnosti pripravujú o časť výnosov, ktoré by mohli získať zo širokej škály investičných nástrojov,“ upozornil Kočiš. V roku 2022 mali z celej únie vyšší pomer hotovosti a vkladov na majetku ako SR iba štyri krajiny. Po tom, ako budú známe údaje za rok 2023 za všetky štáty, bude takýchto krajín podľa analytika o niečo viac.