Burzové ceny plynu, elektriny či uhlia vzrástli od začiatku tohto roka do konca novembra o desiatky percent, ropy zhruba o desatinu. Naopak, drahé aj priemyselné kovy napospol zlacneli. Zdražela kukurica, zatiaľ čo pšenica, bavlna alebo káva sú lacnejšie, povedal analytik spoločnosti XTB Jiří Tyleček. Komoditný index agentúry Bloomberg vzrástol o 17 percent.

„K rastu cien prispieva hlavne ruská vojna na Ukrajine, ktorá výrazne zamiešala kartami v komoditných dodávateľsko-odberateľských reťazcoch. Vysokým cenám surovín pomáha aj silný americký dolár a inflačné prostredie, v ktorom sa nachádza značná časť vyspelých ekonomík,“ uviedol Tyleček.

Ropa v novembri strácala

Ropa od začiatku roka zdražela. Cena severomorského Brentu vzrástla o desatinu na 88 dolárov za barel a texaský benchmark WTI pridal sedem percent na 81 dolárov za barel. Za posledný mesiac však oba ropné benchmarky stratili desatinu hodnoty, upozornil analytik.

V plusových číslach sa tento rok drží aj cena plynu. Mesačný kontrakt na holandskej burze sa obchoduje na úrovni 130 eur/MWh, čo znamená rast od začiatku roka o 80 percent. Len za posledný mesiac sa zdvihol o 65 percent, a to hlavne kvôli nástupu vykurovacej sezóny.

Elektrina stúpla o 171 percent

Vzostup zaznamenala aj cena elektriny. Ročný kontrakt na burze v Lipsku vystúpil o 171 percent na 368 eur za megawatthodinu. Za november cena elektriny stagnovala. Cena uhlia na burze v Rotterdame stúpla od začiatku roka o 122 percent na 266 dolárov za tonu. Za november sa zvýšila o 22 percent.

Ceny najviac obchodovaných priemyselných kovov sa od začiatku roka znížili. Meď sa v Londýne obchoduje za 8 330 dolárov za tonu, čo je pokles o 14 percent od začiatku roka. Cena hliníka klesla o 11,5 percenta na 2 480 dolárov za tonu. Za november však ceny priemyselných kovov prudko vyskočili vďaka nádeji trhov na obmedzenie negatívnych dopadov politiky nulového covidu-19 v Číne.

Platina rastie nepretržite

Cena zlata v novembri zmazávala straty z predchádzajúceho obdobia a s 1 768 dolármi za uncu na konci mesiaca sa dostala na úroveň o 1,8 percenta nižšiu ako na začiatku roka. V novembri zlato posilnilo o 135 dolárov. Vývoj ceny zlata nasledovalo aj striebro. To je síce stále o 3,1 percenta lacnejšie ako na začiatku roka, od polovice októbra ale spevnilo o 3,7 dolára na 22,2 dolára, doplnil riaditeľ Gold.plus Martin Stránský.

Platina, ktorá má nezastupiteľnú úlohu v automobilovom priemysle a ťaží sa z veľkej časti v sankcionovanom Rusku, tento rok do konca novembra posilnila o 9,5 percenta na 1 045 dolárov za uncu. Jej cena rastie prakticky nepretržite od septembra, povedal Stránsky.

Kukurica stúpla

Cena kukurice na chicagskej burze pridala od začiatku roka osem percent na 6,55 dolára
za bušel, naopak pšenica klesla o 2,7 percenta na 7,70 dolára za bušel. Výrazný pokles má za sebou v tomto roku káva. Arabica obchodovaná v New Yorku stratila 28 percent na 1,63 dolára za libru. Výrazné straty zaznamenala aj bavlna. Tá spadla od začiatku roka o 24 percent na 0,84 centu za libru. Za november stratila najviac pšenica (mínus 11 percent), naopak cena bavlny pridala 15 percent, uzavrel Tyleček.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke žatva pšenice na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 9. júla 2022. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Rusko zozbieralo približne 5,8 milióna ton ukrajinskej pšenice, tvrdí NASA