V Číne praská realitná bublina a Peking zavádza doteraz najrazantnejšie opatrenia na podporu čínskeho trhu s nehnuteľnosťami. Otázkou však ostáva, či zaúčinkujú.
Myslí si to hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda v súvislosti so situáciou na čínskom realitnom trhu, ktorý zažíva rekordný prepad cien nehnuteľností.
Čína oznámila doteraz najrozsiahlejšie opatrenia na stabilizáciu sektora nehnuteľností, ktorý zápasí s krízou. Znížila minimálnu sadzbu zálohových platieb pre tých, ktorí si prvýkrát kupujú vlastné bývanie. Navrhla, aby lokálne vlády odkúpili časť komerčných nehnuteľností.
„Dochádza k odstráneniu administratívne vynucovanej spodnej hranici - akejsi podlahy - hypotekárnych sadzieb. Súčasne sa Peking snaží podnietiť miestne vlády v jednotlivých čínskych provinciách, aby domy vykupovali a pretvorili na sociálne dostupné bývanie,“ zhrnul Kovanda s tým, že čínska centrálna banka sa rozhodla zrušiť celoštátnu minimálnu úrokovú sadzbu hypoték.
Podľa analytika ide o doteraz najsilnejšie opatrenia na podporu čínskeho trhu s nehnuteľnosťami. „Peking sa zjavne značne a v rastúcej miere obáva dôsledkov nedostatočného dopytu po čínskych nehnuteľnostiach,“ zhodnotil.