Tlak vytvorený krízou môže permanentne poškodiť NATO, argumentuje americký politológ a predseda think-tanku Geopolitical Futures George Friedman.

Bezpečnosť alebo hegemónia

Podľa G. Friedmana existujú dve vysvetlenia pre správanie Ruska: skutočné obavy o vlastnú bezpečnosť alebo skutočné odhodlanie Ukrajinu ovládnuť.

Prvým scenárom je naratív Kremľa, ktorý vykresľuje ako hlavný problém možnosť, že bude NATO v budúcnosti schopné rozmiestniť raketové systémy v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc. Tvrdenia sú podľa Friedmana minimálne zavádzajúce.

Moderné balistické systémy operujú na dlhšie vzdialenosti, a ich rozmiestnenie na Ukrajine by prípadnú bezpečnostnú hrozbu nezvýšilo. Skutočným cieľom Ruska je podľa G. Friedmana prehĺbenie západnej hranice, ktoré by zvýšilo obranyschopnosť federácie v prípade konvenčnej vojny. 

Pri druhej možnosti, teda že je cieľom prevzatie kontroly nad Ukrajinou, predpokladá G. Friedman, že Rusko nikdy nečakalo, že Spojené štáty pristúpia na jeho podmienky. V takom prípade by zoznam požiadaviek ruskej diplomacie, začínajúc stopkou rozširovania NATO a končiac návratom do rozloženia síl z roku 1997, predstavoval pokus vykresliť opačnú stranu ako nerozumnú, najmä z pohľadu ruského pozorovateľa. 

Pokus rozdeliť európsku verejnosť zlyhal

Friedman pokračuje identifikáciou zlyhania ruskej stratégie, ktorej sa zväčša nepodarilo polarizovať  európsku verejnú mienku. Od hrozby vojny sa dalo očakávať rozdelenie verejnosti v USA a rast proti-amerického sentimentu v Európe.

To sa ale nestalo prakticky nikde, s výnimkou Slovenska, kde sa politický náboj ukrajinskej krízy spojil s konfliktmi o obrannej dohode s USA. 

Nemecká voľba: NATO alebo plyn

Krízu možno chápať ako premyslenú snahu permanente rozdeliť členov NATO.

Kľúčom k jednote na kontinente je Nemecko, ktoré je momentálne zasiahnuté oslabenými exportnými trhmi a pandémiou. Spoľahlivosť ruského plynu sa v tomto kontexte stala stabilizujúcou silou. Konflikt s Ruskom by pre Nemcov nemohol prísť v horší čas. Výsledkom je hyperaktivita pokusov nemeckej vlády o upokojenie situácie. V prípade nútenej voľby medzi plynom a NATO si Nemecko nemôže alianciu dovoliť opustiť, voľbe sa preto musí za každú cenu vyhnúť. 

Odklon Nemecka od ráznej politiky USA znamená oslabenie NATO a pokračovanie súčasných trajektórií krízy má potenciál alianciu zlomiť. Podľa G. Friedmana Rusko očakáva, že po kolapse aliancie spadne Ukrajina do jeho náručia s minimálnym úsilím. 

Ďalšie dôležité správy

ukrajina
Neprehliadnite

Damoklov meč spadol pred ôsmimi rokmi. Rusko zaútočiť nepotrebuje, aj strach je výhra