Rokovania s Katarom a členskými štátmi EÚ sa zameriavajú na zaistenie dodatočných dodávok skvapalneného zemného plynu a ich naliehavosť vzrástla po tom, čo bezpečnostné rokovania medzi Washingtonom a Moskvou minulý týždeň vôbec nepokročili. To viedlo k obavám z konfliktu, ktorý by mohol zasiahnuť zásoby plynu v čase, keď Európa už čelí rekordným cenám, píše Financial Times.
„Pozeráme sa na to, čo môžeme urobiť v rámci prípravy na udalosť, najmä v strede zimy a s veľmi nízkymi (európskymi) zásobami (zemného plynu),“ vyjadril sa predstaviteľ americkej administratívy. Napätie medzi západom a Ukrajinou prudko vzrástlo po tom, čo Moskva na ukrajinskú hranicu umiestnila okolo 100 000 vojakov. Spojené štáty americké sa Rusku vyhrážali prísnymi sankciami v prípade, že vtrhne na Ukrajinu. Niektorí úradníci pre energetiku obvinili Kremeľ z toho, že už ovplyvňuje svoj vývoz plynu.
Existujú obavy, že konflikt bude viesť k ďalšiemu poklesu dodávok plynu do Európy, ktorá čelí kríze v oblasti narastajúcich životných nákladov a rastúcej inflácii v dôsledku prudkého nárast cien plynu. Pre zásoby plynu na rekordne nízkych úrovniach sa úradníci obávajú toho, že by Európa mohla čeliť narušeniu priemyslu, výpadkom či dokonca stratám dodávok tepla, ak ruský dovoz v prípade invázie prudko klesne. Predstaviteľ administratívy prezidenta Joea Bidena priznal, že existujúce zmluvy medzi dovozcami skvapalneného zemného plynu a ázijských odberateľov by mohli skomplikovať snahy o odklon dodávok do Európy.