Keby sa začala veľká vojna medzi demokraciami a autokraciami, Čína by stíhala vyrábať dosť tankov a lodí nie len pre seba, ale aj pre Rusko. V komentári pre Bloomberg to tvrdí Hal Brands, profesor medzinárodných vzťahov na Johns Hopkins University.

Podľa H. Brandsa je možné, že historici budú chápať rok 2022 ako začiatok novej súťaže medzi veľmocami. Ruská invázia Ukrajina je dôkazom, že hrozba vojny pretrváva. Kontroverzná návšteva predsedníčky americkej snemovne Nancy Pelosiovej na Taiwane vyvolala v mnohých strach, že odpočet ku konfliktu už nemožno zastaviť.

Nejde o hypotetické alebo tajné obavy. Poradca prezidenta Spojených štátov pre národnú bezpečnosť hovorí o „jednoznačnej hrozbe“ čínskeho útoku na Taiwan. Pentagón veľmi diplomaticky vyhlásil, že aspoň v najbližších dvoch rokoch inváziu neočakáva. Podľa H. Brandsa dáva atmosféra vo Washingtone dojem, že predstavitelia USA útok očakávajú v horizonte troch až piatich rokov.

Simulácie Čína zvykne vyhrávať

Vojenské hry sú nejednoznačné. V scenároch s optimistickými podmienkami dokážu Američania vyhrať neprekvapivé víťazstvá a Taiwan pred Čínou obrániť. V scenároch za menej „vyhovujúcich“ podmienok zvykne vyhrať Čína. 

Ide, samozrejme, o čisté špekulácie. Vojna na Ukrajine odhalila nie len pretrvávajúcu dôležitosť nepredvídateľných faktorov akými sú morálka a motivácia. Rovnako ale podtrhla, že moderná vojna je takmer neudržateľne drahá záležitosť, a priemyselná kapacita vie byť veľavravná.

Vojna na Ukrajine vyprázdňuje americké sklady

V konfliktne miznú celé sklady techniky a vozidiel, ktoré musia byť každý deň nahrádzané. Nejde síce o konflikt medzi veľmocami, no Západ má napriek tomu problém napĺňať potreby ukrajinskej armády bez toho, aby si sám nespôsobil nebezpečné nedostatky.

V prvých, najzúfalejších týždňom bojov mali Spojené štáty poskytnúť Ukrajine celkovo tretinu svojich zásob protitankových striel Javelin. Ukrajine nasadzuje americkú techniku ukážkovo, napriek tomu vzniká napätie medzi prianiami Kyjevu a ochotou Washingtonu.

Práve zásoby by boli kľúčom ku konfliktu s Čínou. Keby totiž mali vypuknúť otvorené boje medzi Čínou a Západom, ich prvým aktom by boli vyčerpávajúce obojstranné duely medzi technikou a muníciou. Nedávne vojnové hry ukázali, že USA by mohli len v prvých dňoch konfliktu utrpieť najťažšie straty od druhej svetovej vojny.

Čo sa zmenilo

Optimisti často spomínajú technologickú prevahu, ktorej sa Spojené štáty tešili vo vojne proti nacistickému Nemecku. V roku 1944 vyrobili Spojené štáty viac lietadiel, ako Nemecko a Japonsko dokopy a viac lodí, ako zvyšok sveta. Americká technika sa stala kľúčom aj k mnohým víťazstvám Sovietskeho zväzu a Spojeného kráľovstva.

Podľa H. Brandsa je naivné spoliehať sa na historický optimizmus. V prvom rade je Čína priemyselným vyzývateľom USA a montážnou dielňou sveta. V druhom rade rozhodnutie, že americké továrne začnú namiesto traktorov vyrábať tanky, nepadlo v roku 1941, ale ešte pred vypuknutím vojny. Amerika začala zbrojiť v reakcii na Mníchovskú dohodu, výskum vrátane projektu Manhattan spustila ešte v mierovom období.

Priemyselná mobilizácia, ktorá vyhrala vojnu, bola navyše závislá na lacnej pracovnej sile a voľných produkčných kapacitách, ktoré splodila Veľká depresia. Dnes nič podobné dostupné nie je, aspoň nie pre Spojené štáty. 

Amerika má v porovnaní s rokom 1939 mnoho výhod, na prvom mieste fakt, že disponuje najväčšou armádou na svete s globálnou prítomnosťou. Na druhej strane je predstaviteľné, že Čínska ľudová armáda, ktorá momentálne prechádza drahou a tvrdou modernizáciou, sa v najbližších rokoch stane vážnym konkurentom. Washington zatiaľ vyzerá, že sa nikam neponáhľa.

Ďalšie dôležité správy

Nočné cvičenie taiwanského letectva
Neprehliadnite

Kongresman obvinil Bidena, že svojimi rečami o Taiwane sa zahráva s ohňom tretej svetovej vojny