Spolu s vodou je betón najčastejšie používaným materiálom na svete. Jeho hlavnou zložkou je cement, ktorého výroba nie je k životnému prostrediu veľmi šetrná. V súčasnosti zodpovedá za zhruba osem percent celkových ročných emisií uhlíka.
Cement sa zvyčajne vyrába zahrievaním vápenca, ktorý sa v prevažnej miere skladá z uhličitanu vápenatého, v peciach na fosílne palivá. Dochádza tak k dvojnásobnému uvoľňovaniu emisií CO2. V snahe dekarbonizovať globálny cementársky priemysel v hodnote 410 miliárd dolárov hľadajú vedci nové spôsoby jeho výroby.
S inovatívnou novinkou prišiel startup Sublime Systems, ktorého výrobný proces neprodukuje žiadne emisie oxidu uhličitého, informuje portál CNBC. „Vyhýba sa všetkým emisiám CO2 – ako z fosílneho paliva, tak aj z vápenca,“ vysvetlila generálna riaditeľka firmy Leah Ellisová.
Sublime namiesto tepla používa chemikálie a namiesto vápenca iné minerály. „Rozkladanie minerálov pri izbovej teplote pomocou elektrochemických procesov nám umožňuje používať minerály, ktoré obsahujú vápnik, no nie sú vápencami. Vďaka tomu sme dosiahli skutočnú bezemisnosť, a nie iba uhlíkovú neutralitu,“ dodala.
Sublime nedávno od amerického ministerstva pre energetiku získal grant vo výške 87 miliónov dolárov, ktorý pokryje polovicu nákladov na výstavbu prvej komerčnej továrne v štáte Massachusetts. Firma od investorov zatiaľ vyzbierala 45 miliónov dolárov.
Ellisová dodala, že startup podrobil odolnosť cementu rozsiahlym testom, na základe ktorých očakáva, že vo veľkom meradle bude konkurovať tradičnému portlandskému cementu. Plánovaná továreň by mala ročne produkovať 30-tisíc ton produktu. Pre porovnanie, v Spojených štátoch sa ročne vyrobí približne 90 miliónov ton cementu.