Ostrov Roatán kúsok od pobrežia Hondurasu ročne navštívia milióny turistov. Pýši sa nádhernými plážami, džungľou a veľkým bariérovým útesom, ktorý je ideálnym miestom pre potápanie a šnorchlovanie. Nedávno sem ale pricestovala skupina návštevníkov za oveľa najtradičnejším účelom. Pomocou terapie od amerického startupu Minicircle sa chcú stať jednými z prvých geneticky vylepšených ľudí, píše agentúra Bloomberg.

Injekčná terapia, ktorú na Roatán prišli podstúpiť, zvyšuje produkciu folistatínu v tele. Tento proteín pomáha riadiť produkciu ďalších proteínov a hormónov. Zakladatelia spoločnosti tvrdia, že kúra môže znižovať zápal v celom tele, zvyšovať svalovú hmotu a hustotu kostí, ako aj zlepšovať vytrvalosť pri cvičení či stav vlasov a pokožky. Podľa Minicirclu ide o „svätý grál svalov, kostí a tuku“ a kľúč k „extrémnej dlhovekosti“.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv terapiu zatiaľ neschválil, no startup urobí všetko pre to, aby to zmenil. Minicircle podporuje aj miliardár Peter Thiel, spoluzakladateľ OpenAI Sam Altman a ďalšie známe mená technologického priemyslu.

Spoločnosť sídli v americkom Austine, no pôsobí na Roatáne, pretože Honduras ostrovu poskytol značnú regulačnú slobodu v oblasti technologických a vedeckých projektov. Minicircle si preto v rámci poskytovania terapie musel iba zaplatiť poistenie a získať súhlas pacientov.

Dlhý život pre všetkých

Folistatínová terapia je len jedným z produktov, ktoré Minicircle plánuje uviesť na trh. Medzi ďalšie patria terapie na opravu DNA a omladenie tkaniva. Peterson tvrdí, že nie je nutné, aby rozvoj inovácií v oblasti dlhovekosti stál stovky miliónov dolárov. Minicircle dúfa, že vďaka jeho prístupu budú terapie dostupné pre všetkých.

„Väčšina génových terapií stojí vyše milión dolárov. Naša terapia je navrhnutá tak, aby k nej mal prístup ktokoľvek,“ vysvetľuje Peterson. Zatiaľ to má od reality ďaleko, keďže jedno ošetrenie stojí zhruba 25-tisíc dolárov, čo je však stále výrazne menej než v prípade iných génových terapií.

Niektorí vedci kritizujú tvrdenia Minicirclu a pochybujú, že zvýšenie folistatínu akýmkoľvek spôsobom predĺži život záujemcov. Startup doteraz nezverejnil žiadne výsledky klinických testov a niektoré vývojové postupy dokonca nechcel komentovať.

Podľa lekárky a neurovedkyne Christin Gloriosovej neexistujú dôkazy o účinnosti folistatínovej a iných neregulovaných genetických terapií. „Z vedeckého hľadiska nedávajú zmysel a pravdepodobne niekoho zabijú, pretože mu spôsobia rakovinu alebo zlyhanie pečene,“ dodáva.

Kontroverzný pomocník

Minicircle pracuje na zverejnení výsledkov testov a dúfa, že nimi vyvolá záujem medzi nadšencami dlhovekosti. Jedným zo spôsobov, ako sa zviditeľniť, je získať odporúčanie od vplyvného špecialistu na dlhovekosť. Tu do hry vstupuje milionár Bryan Johnson, ktorý sa môže pochváliť titulom najznámejšieho a najkontroverznejšieho biohekera. Ten sa v rámci svojho projektu Blueprint snaží spomaliť či dokonca zvrátiť proces starnutia.

Johnson a jeho hlavný lekár Oliver Zolman usúdili, že folistatínová terapia stojí za skúšku. Dvojica vytvorila zoznam vyše 20 radikálnych terapií, ktoré by teoreticky mohli prispieť k dlhovekosti. Folistatínová terapia sa z hľadiska výhod umiestnila na siedmom mieste, pričom je menej riziková než liečby, ktoré sa umiestnili nad ňou.

Johnson si teda dobrovoľne nechal vpichnúť účinnú látku od Minicirclu. Výsledky nedávneho krvného testu odhalili 160-percentný nárast hladín folistatínu. Milionár tvrdí, že zatiaľ počas cvičenia nezaznamenal žiadne zlepšenie vytrvalosti či nové osobné rekordy. Patterson to považuje za normálne, pretože k zlepšeniu dochádza časom. „Očakávam, že v priebehu nasledujúcich pár mesiacov začne pozorovať zmenu,“ dodáva.

Ďalšie dôležité správy

Strata rastlinných druhov môže ľudstvo pripraviť až o polovicu liekov, tvrdí nová štúdia.
Neprehliadnite

Experti na starnutie vybrali päť overených výživových doplnkov pre dlhší a zdravší život