Americký prezident Joe Biden chce nechať preveriť plánovaný predaj oceliarní U.S. Steel do rúk Japoncov. Zdôvodňuje to národnou bezpečnosťou aj napriek tomu, že Japonsko je blízkym spojencom USA. Vo štvrtkovom vyhlásení tiež vyjadril obavy z možného dopadu transakcie na spoľahlivosť dodávateľského reťazca. Správa, že tradičného amerického výrobcu ocele kupuje za zhruba 14,9 miliardy dolárov japonská spoločnosť Nippon Steel, prišla na začiatku tohto týždňa. Vznikla by tak jedna z najväčších oceliarskych spoločností na svete.
Biely dom vo štvrtok uviedol, že podporuje, aby obchod starostlivo preskúmal Výbor pre zahraničné investície v Spojených štátoch a prípadne protimonopolné úrady. Ako „krátkozrakú“ kritizoval transakciu aj významný odborový zväz United Steelworkers.
Bidenova ekonomická poradkyňa Lael Brainardová uviedla, že americký prezident sa domnieva, že „kúpa tejto ikonickej americkej spoločnosti zahraničným subjektom – dokonca aj subjektom blízkeho spojenca – si zrejme zaslúži vážne preskúmanie“.
Dôrazné vyhlásenie Bieleho domu prichádza v čase, keď silnie kritika navrhovanej dohody zo strany demokratických i republikánskych zákonodarcov a mocného odborového zväzu U.S. Steelworkers, ktorý zastupuje zamestnancov tejto tretej najväčšej americkej oceliarskej spoločnosti. Štyria demokratickí a traja republikánski senátori tento týždeň dohodu kritizovali s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť alebo vzniesli otázky, prečo obe spoločnosti pred oznámením nekonzultovali dohodu s hlavným odborovým zväzom.
Biden urobil z obnovy americkej výroby hlavný pilier svojho prezidentstva. Často pripomína, že za jeho funkčného obdobia vo výrobe vzniklo 800-tisíc pracovných miest.
Spoločnosť U.S. Steel založili v roku 1901 v Pittsburghu J.P. Morgan a Andrew Carnegie. Podnik vlastní okrem iného aj Košické železiarne U.S. Steel Košice, predtým Východoslovenské železiarne, ktoré sú jedným z najväčších zamestnávateľov na Slovensku.