Ukrajina by na jar mohla začať ofenzívu proti ruským silám a spojenci jej budú naďalej dodávať požadované zbrane. Po dnešnom rokovaní kontaktnej skupiny pre Ukrajinu to vyhlásil americký minister obrany Lloyd Austin, ktorý schôdzku predchádzajúcu podvečernému zasadnutiu ministrov obrany Severoatlantickej aliancie viedol.

Zástupcovia vlád krajín NATO a ďalší spojenci Ukrajiny dnes v Bruseli riešia otázku, ako urýchliť podporu ukrajinskej armády čeliacej ruským útokom na východe krajiny a zároveň neohroziť vlastné tenčiace sa zásoby munície. Podľa Austina sa dá čakať, že na jar sa ukrajinské vojsko odhodlá k vlastnej ofenzíve.

 

„Ukrajina si chce pripraviť pozíciu. Očakávame, že niekedy na jar prídu s ofenzívou,“ povedal Austin novinárom.

Šéf Pentagonu pripomenul dodávky zbraní spoločne prisľúbené radom členských krajín NATO, medzi ktorými sú americké protivzdušné systémy Patriot, nemecké tanky Leopard 2 či staršie tanky T 72, ktorých sľúbila česká armáda dodať 90 po renovácii zabezpečenej USA a Holandskom. Spojenci od začiatku vojny prisľúbili Ukrajine zbrane za takmer 50 miliárd dolárov, musia však svoje úsilie ďalej zosilniť, dodal Austin.

Nové dodávky dnes ohlásilo Nórsko, ktoré poskytne Kyjevu osem leopardov. Nemecko zase podpísalo kontrakt na výrobu munície pre protiletecké systémy Gepard, ktoré nemá Ukrajina pre tieto stroje dodané Berlínom dostatok.

Holandská ministerka obrany Kajsa Ollongrenová zase pripustila, že jej krajina môže dodať Ukrajine stíhačky F-16, najprv to ale chce prebrať s USA a ďalšími partnermi. Práve o stíhacie lietadlá zatiaľ ukrajinské vedenie žiada západných partnerov márne. Podľa Austina sa dnes spojenci na žiadnom konkrétnom zverejnenom kroku v tejto veci nedohodli.

Ďalšie dôležité správy

Nemecký minister obrany Boris Pistorius gestikuluje počas spoločnej tlačovej konferencie so šéfom Severoatlantickej aliancie (NATO) Jensom Stoltenbergom v Berlín ev utorok 24. januára 2023.
Neprehliadnite

Munícia do diel dodaných na Ukrajinu Berlínom sa bude napokon vyrábať v Nemecku