V americkom Kongrese pokračujú rokovania o rozpočte pre zvyšok fiškálneho roka v snahe predísť čiastočnej uzávierke vlády.
Podľa médií sa zákonodarcovia s Bielym domom predbežne dohodli obrysy posledného chýbajúceho návrhu, ktorý zahŕňa aj migračnú politiku. Prelom uvoľňuje cestu k odvráteniu shutdownu.
Kongres stále pripravuje rozpočet na fiškálny rok 2024, ktorý sa začal vlani v októbri. Legislatívny zbor rozdelený medzi demokratov a republikánov vlani nedokázal dojednať nový rámec financovania vlády a namiesto toho štyrikrát predĺžil platnosť vlaňajšieho rozpočtu.
Až na začiatku marca schválil šesť návrhov, ktoré do konca fiškálneho roka prideľujú peniaze asi tretine federálnych zložiek.
Teraz dokončuje zvyšných šesť návrhov týkajúcich sa jednotlivých rezortov a ako sa v poslednom čase stalo zvykom, výsledok rokovaní do poslednej chvíle nie je jasný. Bez nového rozpočtového opatrenia by sa minuli peniaze ministerstvám zahraničia, obrany, vnútornej bezpečnosti alebo zdravotníctva, uviedla televízia NBC News.
Ako najzložitejšie sa podľa amerických médií ukázalo byť rokovanie o výdavkoch na vnútornú bezpečnosť. Do tejto kategórie spadá aj správa vonkajších hraníc Spojených štátov, ktorá je dlhodobo predmetom sporov medzi dvoma hlavnými politickými stranami. Teraz hľadajú kompromis v čase vypätej prezidentskej kampane, v ktorej sa republikáni snažia využívať rekordného prílevu migrantov proti administratíve prezidenta Joea Bidena.
NBC News a ďalšie médiá s odvolaním sa na svoje zdroje informovali, že vyjednávači v tejto veci dosiahli predbežnú dohodu. Podrobnosti neboli príliš jasné a text legislatívneho návrhu zatiaľ nie je hotový. Biely dom podľa zákulisných informácií presadzoval navýšenie prostriedkov na ochranu hraníc a migračnú politiku v záujme lepšieho zvládania náporu žiadateľov o azyl.
Návrh o vnútornej bezpečnosti bol posledným chýbajúcim dielom, avšak aj po dohode zostáva vývoj neistý. Výdavkový balík musí schváliť Snemovňa reprezentantov, kde majú tesnú väčšinu republikáni, a tiež Senát, kde tesne prevládajú demokrati. Nakoniec ho musí podpísať prezident Biden.