Silný dolár je späť a zdá sa, že ešte dlho zostane na vysokých úrovniach. Analytici na začiatku roka predpovedali, že dolár bude klesať, no nestalo sa. Investori tak museli prehodnotiť svoje zámery vzhľadom na prehriatu americkú ekonomiku a tvrdohlavú infláciu, ktorá nedovoľuje, aby Federálny rezervný systém tak skoro začal so znižovaním úrokových sadzieb.

Bloomberg informuje, že Medzinárodný menový fond predpovedá, že produkcia Spojených štátov porastie dvakrát rýchlejšie ako u ostatných členov zo skupiny G7, hovorí sa o „výnimočnosti USA". V čase narastajúcich geopolitických sporov naberá dolár na príťažlivosti.

Dolárový index Bloombergu tento rok získal viac ako štyri percentá. Správca aktív UBS Asset Management tvrdí, že dolár je o 20 percent drahší ako zvyčajne. Investičný inštitút Wells Fargo medzitým upustil od svojich prognóz oslabenia americkej meny do konca roka a teraz počíta s tým, že bude rásť až do roku 2025.

„Ak sa iné krajiny nedokážu vyrovnať rastu a inflácii USA, neexistuje iná možnosť, ako kúpiť dolár,“ povedal šéf medzinárodných sadzieb zo spoločnosti Vanguard Aleš Koutný. „To, čo bolo pre nás predtým veľmi taktickým obchodom, sa stalo dlhodobou záležitosťou udržateľnej ekonomickej sily dolára a USA.“

Oživenie dolára prišlo potom, čo sa ukázalo, že americká ekonomika nebude spomaľovať. Trh práce zostal napätý a výrobná aktivita sa naďalej rozširuje. Výsledná pretrvávajúca inflácia viedla šéfa Fedu Jeroma Powella a jeho kolegov k tomu, aby so znížením sadzieb čakali dlhšie, ako sa predpokladalo. Prezident newyorského Fedu John Williams dokonca pripustil zvyšovanie sadzieb, ak to bude opodstatnené.

Prudký nárast svetovej rezervnej meny spôsobuje vyššie náklady rozvíjajúcim sa trhom a ich ekonomikám. India a Nigéria patria medzi krajiny, ktorých výmenné kurzy klesajú na rekordne nízke hodnoty. Krajiny zaťažené zahraničným dlhom, ako Maldivy a Bolívia, ako aj tie, ktoré sú silne závislé od amerického dovozu, môžu patriť medzi najviac postihnuté.

Ďalšie dôležité správy

Čínsky jüan
Neprehliadnite

Čína sa už mesiace zmieta v menovej špirále. Miestni radšej hromadia doláre