Americký dolár pred dôležitými údajmi o vývoji inflácie v Spojených štátoch a v eurozóne oslabuje. Štatistiky budú zverejnené koncom tohto týždňa a mohli by ovplyvniť očakávania týkajúce sa vývoja menovej politiky. Dolár tiež smeruje k prvému mesačnému poklesu voči košu mien od začiatku tohto roka.

Okolo 17: 45 SELČ dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, klesal o 0,1 percenta a pohyboval sa okolo 104,45 bodu. Od začiatku mesiaca index stráca 1,8 percenta. Euro voči doláru posilňovalo o 0,2 percenta na 1,0879 dolára. Dolár k jenu rástol o 0,1 percenta na 156,93 jenu. Euro si voči jenu pripisovalo 0,2 percenta a obchodovalo sa za 170,67 jenu.

Trhy v súčasnosti počítajú so znížením úrokových sadzieb v USA v decembri. Šanca, že by sa tak mohlo stať už v novembri, je teraz 80 percent. Zníženiu v septembri dávajú trhy šancu 60 percent. V stredu budú zverejnené údaje o inflácii v Nemecku a v piatok v eurozóne. Trhy budú správy pozorne sledovať s cieľom získať usmernenie k tomu, ako skoro by mohlo prísť uvoľnenie úrokov Európskou centrálnou bankou. Guvernér francúzskej centrálnej banky François Villeroy de Galhau v pondelok uviedol, že ak nedôjde k nejakému prekvapeniu, je prvé zníženie sadzieb v júni hotová vec.

Najviac sa však investori zamerajú na piatkové údaje o indexe výdavkov na osobnú spotrebu (PCE) v USA, ktorý je preferovaným ukazovateľom inflácie pre Fed. Očakáva sa, že medzimesačne zostane bez zmeny.

V piatok budú zverejnené aj údaje o inflácii v Tokiu, ktoré sú ukazovateľom vývoja celoštátnych údajov. Všetky tri dôležité ukazovatele základnej inflácie japonskej centrálnej banky v apríli prvýkrát od augusta 2022 klesli pod dve percentá, čo zvýšilo neistotu okolo načasovania ďalšieho zvýšenia úrokov v krajine, napísala agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Jadrová inflácia v Japonsku sa v apríli zmiernila, už druhý mesiac po sebe