Americkí žalobcovia odporúčajú, aby ministerstvo spravodlivosti podalo trestné oznámenie na výrobcu lietadiel Boeing. Ministerstvo totiž uviedlo, že firma porušila dohodu súvisiacu s dvoma smrteľnými nehodami lietadiel Boeing 737 MAX, čo však firma popiera. Informovala o tom agentúra Reuters a ďalšie médiá. Boeing sa odmietol k záležitosti vyjadriť, ministerstvo bezprostredne komentár neposkytlo.

Odporúčanie nie je konečným rozhodnutím, podrobnosti o prípadnom trestnom konaní neboli v nedeľu známe. Ministerstvo má čas do 7. júla, aby sa vyjadrilo, či s Boeingom naozaj začne trestné konanie. S lietadlami 737 MAX sú spojené dve fatálne nehody, jedna sa stala v roku 2018 v Indonézii, druhá v roku 2019 v Etiópii - celkovo pri nich zahynulo 346 ľudí. Príbuzný obetí pred niekoľkými dňami naliehal na prokurátora, aby pre Boeing požadoval pokutu 25 miliárd dolárov a začal trestné stíhanie.

Boeing sa podľa dohody s americkými žalobcami z roku 2021 zaviazal v rámci vyrovnania zaplatiť 2,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo žalobcovia súhlasili s tým, že sa po troch rokoch obrátia na súd, aby firma nemusela čeliť trestnému konaniu. Tento rok v máji však ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Boeing túto zmluvu porušil. Firme sa podľa ministerstva nepodarilo navrhnúť, presadiť a tiež vymáhať program dodržiavania stanovených postupov a etiky. Jeho zmyslom je zabraňovať a tiež odhaľovať porušovanie amerických zákonov na boj proti podvodom. Zmluva pritom firmu chránila pred podaním trestného oznámenia na konšpiráciu s cieľom spáchať podvod.

Generálny riaditeľ Boeingu Dave Calhoun čelil minulý týždeň otázkam amerických senátorov. Okrem iného im povedal, že sa firma poučila z minulých chýb a funguje aj proces, ktorý má informátorom, takzvaným whistleblowerom, umožniť hlásiť nekalé praktiky v podniku. Zákonodarcovia šéfovi Boeingu napriek tomu vyčítali, že pre nápravu podnikovej kultúry neurobil dosť.

V rámci terajšieho vyšetrovania informátori z Boeingu v apríli americkému Senátu oznámili, že modely 737 MAX, 787 Dreamliner a 777 mali vážne výrobné problémy. Boeing sa naposledy dostal do centra pozornosti tento rok v januári, keď sa lietadlu spoločnosti Alaska Airlines za letu utrhla časť trupu. S dierou v trupe potom lietadlo pristálo.

Ďalšie dôležité správy

Dave Calhoun
Neprehliadnite

Výkonný riaditeľ Boeingu sa vyhýba prevzatiu zodpovednosti za problémy s bezpečnosťou