Donald Trump voličom presne povedal, čo so Spojenými štátmi po znovuzvolení plánuje urobiť. Proti politickým oponentom chce zakročiť pomocou vojenskej sily, prepustiť tisíce štátnych zamestnancov, deportovať milióny prisťahovalcov, zničiť nezávislosť ministerstva spravodlivosti, využiť vládu na šírenie konšpirácií o verejnom zdraví a opustiť amerických spojencov v zahraničí. Okrem toho prisľúbil, že tvrdo potrestá všetkých svojich kritikov a priaznivcov zas za vernosť odmení. Hneď prvý deň v Bielom dome by zo seba urobil diktátora, píšu New York Times.
Keď Trump požiadal voličov, aby mu do rúk zverili moc, vďaka ktorej by tieto plány mohol pretaviť do reality, s radosťou mu ju odovzdali. Spojené štáty tak podľa denníka stoja na prahu éry autoritárskej vlády, akú ešte za 248 rokov existencie nezažili.
Verejná mienka sa v kľúčových otázkach posunula v jeho prospech. Prieskumy opakovane ukazovali, že hospodárstvo je hlavnou oblasťou, ktorá voličov znepokojuje. Obavy im robili aj migrácia a rastúce ceny potravín či bývania. Trump im preto v rámci predvolebnej kampane prisľúbil, že ceny skreše a uzavrie hranice na juhu krajiny.
Budúci americký prezident popritom odmietal zjemniť rétoriku. Jeho prejavy boli plné urážok a konšpirácií v snahe zapôsobiť na národ, ktorého vôľu oslabila kombinácia pandémie a vysokej inflácie. Voliči verejne kritizovali politiku dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena, čo jeho nástupca využil vo svoj prospech. Počas kampane sa staval do role priamočiareho vodcu, ktorý všetko zázračne napraví.
Hlasy černošských a latinskoamerických voličov sa snažil získať klamstvami o tom, ako im migranti kradnú prácu a môžu aj za vlnu násilia šíriacu sa krajinou. Voličkám zas po nástupe do Bieleho domu sľuboval ochranu, „či sa im to páči alebo nie“. Počas celej kampane nerobila Trumpova drsná rétorika jeho najvernejším priaznivcom žiadne obavy. Čo sa týka politík, niektoré návrhy prijali, iné úplne odignorovali. Keď sa jeho voličov v prieskumoch pýtali na jeho najrozporuplnejšie plány vrátane masových deportácii či záväzkov v NATO, mnohí z nich len pokrčili ramenami, pretože pochybujú, že sa mu tieto extrémne plány podarí zrealizovať.
Podľa New York Times je Trumpovo víťazstvo pre jeho podporovateľov úsvitom novej budúcnosti a príležitosťou na zaslúženú obnovu národa. Je otázne, či sa Američanom — dokonca aj tým, ktorí ho volili — bude nová povolebná realita páčiť.