Americký prezident Donald Trump včera vyhlásil, že utorkové mohutné výbuchy v Bejrúte „vyzerali ako hrozný útok". Informovala o tom agentúra AFP. Trump vysvetlil, že sa stretol s americkými generálmi, podľa ktorých výbuchy v bejrútskom prístave spôsobilo niečo ako bomba. „Zdá sa, že podľa nich - a oni to vedia lepšie ako ja - to bol útok," uviedol Trump.
Na úvod svojej tlačovej konferencie venovanej epidémii vyvolanej koronavírusom Trump vyjadril Libanonu sústrasť v mene Spojených štátov a zopakoval, že jeho krajina „je pripravená" pomôcť. Libanonský premiér Hasan Dijáb v noci na stredu informoval, že v prístavnom sklade v Bejrúte, kde v utorok podvečer došlo k dvom mohutným výbuchom, sa nachádzalo asi 2750 ton dusičnanu amónneho.
Dijáb podľa svojho hovorcu označil za neprijateľné, že „2750 ton dusičnanu amónneho bolo v sklade šesť rokov bez toho, aby boli prijaté preventívne opatrenia". Úrady v utorok večer aktualizovanej bilancii pripustili, že počet obetí sa ešte môže zvýšiť. Austrálska vláda dnes potvrdila, že medzi obeťami je aj jeden Austrálčan.
Turisti sa pred príchodom do Grécka musia registrovať, inak hrozí pokuta
Podľa agentúry AFP výbuchy, ktoré otriasli celým mestom, vyvolali v jeho uliciach paniku a chaos. Miestne nemocnice sú výbuchmi poškodené a plné zranených. Mnohých pacientov previezli preto z Bejrútu do iných miest. Červený kríž vyzval na bezodkladné darovanie krvi. Spravodajský portál L'Orient-Le Jour informoval, že v stredu v Bejrúte spustia prevádzku troch poľných nemocníc.
Mohutné výbuchy a následná tlaková vlna spôsobili v Bejrúte veľké materiálne škody. Najväčšie sú v prístave, kde po výbuchoch vypukli požiare. Hasiči ich likvidujú aj pomocou vrtuľníkov, informoval portál FranceInfo. Ponuky s pomocou Libanonu adresovali mnohé štáty sveta vrátane Izraela, ktorý je s Libanonom technicky vo vojnovom stave.