Správy o vykrádaní áut nedávno obleteli susedstvom Rattlesnake v americkom meste Missoula. Za týždeň sa tu neznámy vinník hrabal až v desiatich zaparkovaných vozidlách. Jeho identitu sa podarilo odhaliť až keď ho majiteľ ďalšieho cieľa prichytil pri čine, píše agentúra Bloomberg.

Zo zlodeja sa vykľul medveď čierny (baribal), ktorému sa v jednom z vozidiel podarilo vymknúť po tom, čo spustil elektrické zámky na dverách. Alarm následne privolal majiteľa auta, ktorému sa zviera na diaľku podarilo vyslobodiť. Nie však predtým, ako medveď zničil celý interiér.

Vtedy na scénu dorazil aj Jamie Jonkle, odborník na riadenie medveďov z úradu pre ochranu rýb, zvery a parkov. Jeho úlohou bolo odchytiť medveďa, ktorého bol neskôr nútený utratiť. Akonáhle sa medveď naučí hľadať potravu u ľudí, tak zvykne upriamovať pozornosť na domy a autá.

„Mrzelo nás to, ale museli sme samicu pre toto správanie utratiť. Jednoducho sme nemohli riskovať, že by sme ju presunuli inam a tam by znovu začala chodiť do áut,“ povedal Jonkle, ktorý s medveďmi pracuje už 30 rokov.

Nová hrozba na scéne

Konflikt medzi medveďmi a ľuďmi sa v Missoule stáva čoraz väčším problémom. Okrem ničenia áut sa medvede čierne za posledný rok vlámali aj do domov či táborov pre bezdomovcov, ukradli obed aspoň jednému tímu stavbárov a cez otvorené okno vliezli aj do priestorov internátov Univerzity v Montane.

Hoci sa Missoula v súčasnosti potýka najmä s baribalmi, ktorí môžu vážiť až 230 kilogramov, mnohí odborníci varujú, že čoskoro sa konflikt môže rozrásť o väčšiu hrozbu – medveďov grizly. Tých je v Severnej Amerike čoraz viac.

Štáty Montana a Wyoming sú domovom najväčšej populácie medveďov grizly v Spojených štátoch. Hoci ich v Missoule vidieť len zriedka, odborníci na medvede hovoria, že im nič nebráni v tom, aby začali chodiť do mesta, keď zistia, že v odpadkoch nájdu kopu jedla.

Preventívne opatrenia

Mesto Missoula a okresné samosprávy sa snažia narastajúcemu konfliktu predísť. Okresní komisári a mestská rada v októbri schválili predpisy, ktoré výrazne zväčšujú rozlohu takzvanej zóny ochrany medveďov. Spoločnosti zaoberajúce sa odvozom odpadkov budú mať v rámci nej povinnosť poskytovať obyvateľom kontajnery odolné voči medveďom. Rozširovanie bude prebiehať postupne počas troch rokov, pričom náklady na nové kontajnery budú znášať spotrebitelia.

Hovorkyňa mesta Ginny Merriamová povedala, že nové predpisy sú viac než len geografickým rozšírením s novým typom kontajnera. V minulosti dostávali ľudia, ktorí vytvárali nelegálne skládky odpadkov alebo ich nechávali pri ceste mimo určených hodín zberu, pokuty.

Systém kontroly bol nerovnomerný a spoliehal sa najmä na tipy od susedov. Nové predpisy kladú väčšiu zodpovednosť na plecia smetiarskych firiem. „Ide o klasické partnerstvo medzi miestnou samosprávou a súkromným sektorom,“ dodala Merriamová.

V Missoule ide o veľa. Koncom leta a na jeseň sa medvede v rámci prípravy na zimný spánok zbiehajú na okraji mesta. Tradične by sa snažili vytvoriť si zásoby konzumovaním rôzneho divoko rastúceho ovocia. Čoraz viac však ako zdroj potravy využívajú odpadky, ktoré sú dôvodom, prečo sa neboja chodiť aj do obytných zón.

Na jeseň roku 2022 spôsobili letné suchá nedostatok bobúľ a iných lesných plodín v dôsledku čoho sa v okolí Missoule a priamo v meste pohybovalo zhruba 200 medveďov čiernych.

Podľa štúdie z roku 2022 môžu za takmer polovicu prípadov odpadky. Nie sú však jediným lákadlom. Medvede si radi pochutia aj na obsahu kŕmidiel pre vtáky, sliepkach pobehujúcich po dvore či krmive pre domácich miláčikov.

Situácia na Slovensku

Problémy s medveďmi, ktoré spôsobujú škody na majetku a zraňujú ľudí, eviduje podľa predsedu Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komory (SPPK) Emila Macha aj Slovensko. „Medvede na Slovensku sú premnožené," dodal.

Poľnohospodári preto v júli vyzvali ministerstvo životného prostredia a ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, aby situáciu začali riešiť. Ak rezorty neprijmú razantné opatrenia, sú pripravení podniknúť akcie. Informovala o tom agentúra TASR.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Štátnej ochrany prírody SR v tomto roku k septemberu zatiaľ evidoval sedem prípadov útoku medveďa na človeka, pri ktorých nedošlo k poraneniu alebo fyzickému kontaktu. Útokov, kde došlo k ublíženiu na zdraví, zaznamenal deväť.

„Najvýznamnejším faktorom zvýšeného výskytu medveďov v blízkosti človeka je najmä množstvo ľahko dostupnej potravy,“ poukázali ochranári. Tvrdia, že najčastejšie ide o nezabezpečený komunálny odpad, vnadenie v poľovníckych zariadeniach a pestovanie atraktívnych poľnohospodárskych plodín, akým je kukurica.

Až 71 percent Slovákov považuje medveďa za spoločenský problém, ktorý by politici mali riešiť. Naopak, 21 percent s nimi žiadny problém nemá a osem percent respondentov sa k téme nevedelo vyjadriť. Vyplynulo to z prieskumu, ktorý pre denník Plus Jeden Deň zorganizovala agentúra MNFORCE.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke zľava veľvyslanec Holandského kráľovstva na Slovensku Henk Cor van der Kwast, štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Norbert Kurilla, spoluzakladateľka Inštitútu cirkulárnej ekonomiky Petra Cséfalvayová, projektová koordinátorka Platformy pre obehové hospodárstvo Denisa Rášová počas podpisu memoranda o spolupráci a podpore pod názvom Obehové Slovensko - platforma pre obehové hospodárstvo, 2. decembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Nielen medvede a národné parky. Rezort životného prostredia má vplyv aj na slovenskú energetiku