Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa na konci jeho mandátu rozhodla povoliť americkým zbrojovkám vykonávať údržbu vojenskej techniky dodanej Pentagónom priamo na Ukrajine.
Oprava a údržba
Podľa jedného zo zdrojov bude na ukrajinskom území malý počet pracovníkov amerických firiem. Títo ľudia budú pôsobiť ďaleko od frontovej línie a nebudú zasahovať do bojov. „Pomôže to zabezpečiť, že vybavenie dodané Spojenými štátmi bude možné rýchlo opraviť, keď bude poškodené, a môže dostať potrebnú údržbu,“ uviedol nemenovaný činiteľ.
S rovnakou informáciou prišla aj televízia CNN, podľa ktorej bolo rozhodnutie prijaté na začiatku mesiaca pred prezidentskými voľbami. Ukončenie zákazu pôsobenia amerických firiem na Ukrajine má podľa jej informácií pomôcť najmä s údržbou stíhačiek F-16 a systémov protivzdušnej obrany Patriot.
USA od ruskej invázie vo februári 2022 Kyjevu posielajú najrôznejšiu vojenskú techniku od raketometov po tanky, niektoré európske krajiny potom tiež začali napadnutej krajine dodávať stroje F-16. Washington je pre Ukrajinu zďaleka najvýznamnejším poskytovateľom vojenskej pomoci, za týmto účelom minul desiatky miliárd dolárov.
Neistá budúca podpora
Po znovuzvolení amerického exprezidenta Donalda Trumpa je budúcnosť tejto pomoci veľmi neistá. Republikánsky politik svoje plány v tomto smere jasne neformuloval, v kampani ale opakovane dával najavo, že doterajšiu mieru podpory považuje za príliš vysokú. Ako svoju prioritu označuje ukončenie vojny a niekoľkokrát v rozhovoroch odmietol povedať, či si želá víťazstvo Ukrajiny.
Bidenova administratíva medzitým uviedla, že do Trumpovho januárového návratu do Bieleho domu bude pokračovať v dodávkach zbraní, aby Ukrajinci „mali na bojisku, všetko, čo potrebujú“. Hovorkyňa Pentagónu tento týždeň uviedla, že vláda ešte môže na základe tohtoročného rozhodnutia Kongresu poslať Kyjevu zbrane zo svojich zásob za zhruba štyri miliardy dolárov.