Americké akcie v stredu prevažne rástli. Údaje signalizujúce oslabenie ekonomiky Spojených štátov totiž podporili očakávania, že americká centrálna banka v septembri začne so znižovaním úrokových sadzieb. Akciové indexy S&P 500 a Nasdaq tak uzavreli na nových rekordných maximách, Dow Jonesov index však mierne klesol. Pre oslavy Dňa nezávislosti v stredu obchodovanie skončilo skôr než zvyčajne a vo štvrtok sa na amerických finančných trhoch nebude obchodovať vôbec.
Dow Jonesov index stratil 0,06 percenta a zakončil obchodovanie na 39 308,00 bodu. Širší index S&P 500 naopak vzrástol o 0,51 percenta na 5 537,02 bodu a index Nasdaq Composite sa zvýšil o 0,88 percenta na 18 188,30 bodu.
Trh práce sa oslabil
Americké ministerstvo práce oznámilo, že počet nových žiadateľov o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch minulý týždeň vzrástol o štyritisíc na 238-tisíc. Celkový počet ľudí poberajúcich v USA podporu v nezamestnanosti sa vyšplhal na 1,86 milióna, najvyššie od novembra 2021.
„Zapadá to do celkového trendu signalizujúceho oslabenie trhu práce,“ uviedol analytik David Morrison zo spoločnosti Trade Nation.
Zákazky tovární v máji klesli
Údaje amerického ministerstva obchodu navyše ukázali, že zákazky tovární v USA v máji klesli o 0,5 percenta po aprílovom náraste o 0,4 percenta. Analytici pritom podľa prieskumu agentúry Reuters v priemere predpovedali, že zákazky sa za máj zvýšia o 0,2 percenta. Inštitút riadenia dodávok (ISM) oznámil, že index aktivity amerického sektora služieb sa v júni prepadol na štvorročné minimum 48,8 bodu z májových 53,8 bodu. Druhýkrát v tomto roku sa tak dostal pod kľúčovú päťdesiatbodovú hranicu, ktorá je predelom medzi poklesom a rastom aktivity.
V raste pokračovali akcie výrobcu elektromobilov Tesla, ktoré v utorok podporila správa o prekvapivo miernom poklese odbytu v druhom štvrťroku. Akcie Tesly si dnes pripísali zhruba 6,5 percenta po utorkovom náraste o viac než desať percent.