Americké akcie dnes získali, keďže údaje z trhu práce posilnili nádeje na zníženie úrokových sadzieb v Spojených štátoch. K rastu výrazne prispeli veľké technologické spoločnosti. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických spoločností, dnes získal 0,17 percenta a obchodovanie ukončil na úrovni 39 375,87 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,54 percenta na 5 567,19 bodu a index Nasdaq Composite, ktorý zahŕňa mnoho spoločností zo sektora špičkových technológií, vzrástol o 0,90 percenta na 18 352,76 bodu.

Indexy S&P 500 a Nasdaq tak uzavreli obchodovanie na nových rekordných maximách. Výrazne vzrástla napríklad cena akcií Meta Platforms, internetovej spoločnosti, ktorá vlastní sociálne siete Facebook, Instagram a Threads a komunikačnú službu WhatsApp. Akcie spoločnosti Meta dnes získali takmer šesť percent.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že v júni sa v americkej ekonomike vytvorilo približne 206 000 nových pracovných miest. Tvorba pracovných miest sa tak oproti máju spomalila, ale prekonala očakávania analytikov. Miera nezamestnanosti v júni vzrástla na 4,1 percenta, hoci analytici očakávali, že zostane na májových štyroch percent.

Podľa ukazovateľa FedWatch Tool burzového operátora CME finančné trhy v súčasnosti pripisujú približne 79-percentnú pravdepodobnosť, že Fed v septembri zníži svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu, uviedla agentúra Reuters. Základná úroková sadzba sa teraz nachádza v pásme od 5,25 percenta do 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001.

Na devízovom trhu dnes americký dolár voči euru mierne oslabil v dôsledku vyhliadky na zníženie úrokových sadzieb v USA. Okolo 22:00 SEČ vykazovala jednotná európska mena zisk približne štvrť percenta a nachádzala sa v blízkosti úrovne 1,0840 dolára. Britská libra si voči doláru pripísala viac ako 0,4 percenta a obchodovala sa v blízkosti 1,2815 dolára po tom, ako v britských parlamentných voľbách drvivo zvíťazila Labouristická strana.

Analytik Karl Schamotta zo spoločnosti Corpay uviedol, že prekvapivý nárast miery nezamestnanosti v USA spolu s ďalšími údajmi signalizuje zhoršenie podmienok na trhu práce. To podľa neho zvyšuje pravdepodobnosť, že šéf Fedu Jerome Powell naznačí možnosť septembrového zníženia sadzieb na júlovom zasadnutí Fedu alebo na augustovej konferencii v horskom stredisku Jackson Hole.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Dolár po údajoch z amerického trhu práce posilňuje