Akcie v Spojených štátoch v utorok mierne posilnili. Dow Jonesov index si pripísal 0,02 percenta a zakončil obchodovanie na 41 250,50 bodu. Širší index S&P 500 vzrástol o 0,16 percenta na 5 625,80 bodu. Index Nasdaq Composite sa zvýšil tiež o 0,16 percenta a uzavrel na 17 754,82 bodu.
Investori teraz čakajú najmä na stredajšie zverejnenie hospodárskych výsledkov výrobcu čipov Nvidia. Akcie firmy Nvidia posilnili o približne 1,5 percenta, od začiatku tohto roka si tak pripisujú takmer 160 percent.
Vývoj menových kurzov
Na devízovom trhu americký dolár oslaboval, britská libra sa voči nemu vyšplhala až na najvyššiu úroveň za viac než dva roky. Americká mena zostáva pod tlakom pre vyhliadky na znižovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Libra okolo 22:00 stredoeurópskeho letného času vykazovala nárast o viac než pol percenta na 1,3260 dolára. Euro si v rovnakom čase voči doláru pripisovalo zhruba 0,2 percenta na 1,1185 dolára.
Fed uvoľní menovú politiku
Investori všeobecne predpokladajú, že americká centrálna banka v septembri začne so znižovaním úrokových sadzieb. Zatiaľ sa ale nezhodujú v názore na to, či Fed základnú úrokovú sadzbu zredukuje o štvrtinu alebo o pol percentuálneho bodu.
Americké ministerstvo obchodu v piatok zverejní údaje o júlovom vývoji cenového indexu výdavkov na osobnú spotrebu v USA. Tento index je pre Fed preferovaným ukazovateľom inflácie. Investori dúfajú, že si vďaka novým údajom urobia lepšiu predstavu o postupe Fedu.
„Otázka už neznie, či Fed v septembri úrokové sadzby zníži, ale v akom rozsahu to bude,“ uviedol analytik David Chao zo spoločnosti Invesco. Šéf Fedu Jerome Powell podľa neho ponechal otvorené dvere pre výraznejšie zníženie úrokov v prípade zhoršujúcej sa situácie na americkom trhu práce.
Na júlovom zasadnutí Fed podľa očakávania ponechal základnú úrokovú sadzbu bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001. Ďalšie zasadnutie Fedu sa bude konať 17. až 18. septembra.