Americké akcie v piatok oslabili, pričom k poklesu prispeli najmä technologické spoločnosti. Index Dow Jones, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických spoločností, stratil 0,90 percenta a obchodovanie ukončil na úrovni 41 763,46 bodu. Širší index S&P 500 klesol o 1,86 percenta na 5 705,45 bodu a index Nasdaq Composite, ktorý zahŕňa mnoho spoločností zo sektora špičkových technológií, klesol o 2,76 percenta na 18 095,15 bodu.

Výrazne oslabili napríklad akcie softvérovej spoločnosti Microsoft a internetovej firmy Meta Platforms. Hoci štvrťročné výsledky oboch spoločností prekonali očakávania analytikov, firmy poukázali na rastúce náklady súvisiace s umelou inteligenciou, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť ich ziskovosť. Akcie spoločnosti Microsoft oslabili približne o šesť percent a akcie spoločnosti Meta približne o štyri percentá.

Akcie prevádzkovateľa alternatívnej taxislužby Uber klesli o viac ako deväť percent v dôsledku neuspokojivého výhľadu na štvrtý štvrťrok. Akcie kozmetickej spoločnosti Estée Lauder klesli o takmer 21 percent. Spoločnosť dnes stiahla svoju prognózu tržieb a zisku na budúci rok z dôvodu spomalenia dopytu po luxusných kozmetických výrobkoch na veľkých trhoch, ako je Čína. Zároveň oznámila výrazné zníženie dividend.

Na devízovom trhu dnes americký dolár voči euru mierne oslabil. Investori teraz čakajú na nové údaje o americkej ekonomike a na nadchádzajúce rozhodnutie amerického Federálneho rezervného systému o nastavení úrokových sadzieb. Jednotná európska mena si okolo 21:00 GMT pripísala približne 0,2 percenta a obchodovala sa v blízkosti úrovne 1,0880 dolára.

Americké ministerstvo práce v piatok zverejní správu o októbrovej tvorbe pracovných miest a miere nezamestnanosti v Spojených štátoch. Analytici podľa prieskumu agentúry Reuters predpovedajú, že americká ekonomika v októbri vytvorila 113 000 pracovných miest. Toto číslo však môže byť nakoniec nižšie v dôsledku nedávnych hurikánov, upozorňuje agentúra Reuters. V septembri USA vytvorili 254 000 pracovných miest a miera nezamestnanosti klesla o desatinu percentuálneho bodu na 4,1 percenta.

Všeobecne sa očakáva, že Fed na budúci týždeň zníži svoju základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma 4,50 až 4,75 percenta. V septembri centrálna banka pristúpila k prvému zníženiu úrokových sadzieb za viac ako štyri roky, keď svoju kľúčovú sadzbu znížila o pol percentuálneho bodu.

Do popredia záujmu investorov sa dostáva aj súboj medzi prezidentskými kandidátmi USA, demokratkou Kamalou Harrisovou a republikánom Donaldom Trumpom. Voľby sa uskutočnia 5. novembra a ich výsledky zatiaľ nie sú jednoznačné.

Ďalšie dôležité správy

wall street
Neprehliadnite

Očakávania narazili na realitu. Slabé výsledky amerických firiem prinášajú neistotu