Najväčší svetový poskytovateľ služieb v ropnom a plynárenskom priemysle neplánuje odísť z Ruska ani dva roky po rozsiahlej vojenskej invázii Moskvy na Ukrajinu. A to aj napriek tlaku Západu obmedziť tok petrodolárov do kremeľskej vojnovej mašinérie.
Výkonný riaditeľ SLB Olivier Le Peuch pre Financial Times povedal, že spoločnosť neprijala žiadne rozhodnutie o tom, či bude nasledovať dvoch najväčších rivalov Baker Hughes a Halliburton pri ukončení ich aktivít v Rusku. „Keď sa rozhodneme, v prípade potreby to zverejníme. Nateraz však ešte žiadne rozhodnutie nepadlo,“ odpovedal na otázku o plánoch skupiny so sídlom v texaskom Houstone. „Tím funguje autonómne a myslím si, že je do určitej miery za oponou. Chránime svoj majetok, to je naša priorita. Chránime našich ľudí,“ dodal v rozhovore.
Spoločnosť SLB (predtým Schlumberger) odoláva tlaku na odchod z Ruska zo strany ukrajinskej vlády a viacerých ľudskoprávnych organizácií, ktoré tvrdia, že prítomnosť spoločnosti v krajine pomáha generovať príjmy z ropy používané na podporu vojnového úsilia ruského prezidenta Vladimira Putina. Minulý rok ukrajinská Národná agentúra pre prevenciu korupcie pridala SLB na čiernu listinu „medzinárodného sponzora vojny“, ktorá je súčasťou globálnej kampane na odhalenie spoločností obchodujúcich s Ruskom.
SLB vo vyhlásení rázne poprela tvrdenie, že by „akýmkoľvek spôsobom schvaľovala alebo podporovala násilie voči obyvateľom Ukrajiny“. O. Le Peuch povedal, že SLB od júla zaviedla kontroly „na zabránenie a zákaz akýchkoľvek dodávok a podpory technológií“ do Ruska.
Od pádu Sovietskeho zväzu vybudovala SLB v Rusku veľký biznis, ktorý vlani vygeneroval asi päť percent celkových tržieb skupiny vo výške 33,1 miliardy dolárov a zamestnával deväťtisíc ľudí. Spoločnosť mala na konci roka 2023 v krajine čisté aktíva v hodnote 600 miliónov dolárov.