Ekonomika Spojených štátov je v „selektívnej recesii“, keďže ľudia s nižšími príjmami nedokážu pokryť svoje výdavky, zatiaľ čo spotrebitelia s vyššími príjmami sa majú dobre, myslí si analytik JPMorgan Matthew Boss. V rozhovore pre CNBC poukázal na rozdiely medzi týmito dvomi skupinami Američanov, pričom ľudia so strednými až nižšími príjmami bojujú podľa neho s rastúcimi životnými nákladmi, keďže ceny zostávajú zvýšené a úspory sa zmenšujú. „Spotrebiteľ na vyššej úrovni si viac vyberá. Ten s nízkym príjmom je topiaca sa kocka ľadu... Hovorím tomu selektívna recesia,“ povedal M. Boss. „Podľa nášho prieskumu viac ako 70 percent spotrebiteľov s nízkymi príjmami v súčasnosti hovorí, že má problém vyžiť.“
Američania stále jasnejšie pociťujú dôsledky inflácie. Až 67 percent domácností v strednej triede v prieskume spoločnosti Primerica v prvom štvrťroku tohto roka uviedlo, že ich príjem zaostáva za životnými nákladmi. Inflácia sa síce znížila zo svojich maxím v roku 2022, no spotrebitelia stále trpia kvôli zvyšovaniu cien v priebehu posledných rokov.
Podľa amerického Úradu štatistiky práce sú spotrebiteľské ceny celkovo o 22 percent vyššie ako pred piatimi rokmi. Väčšina Američanov míňala svoje úspory, ktoré nahromadili počas pandémie, pričom podľa ekonómov Fedu v San Franciscu ich pravdepodobne vyčerpali v marci tohto roku.
Obavy z recesie sú na vzostupe, pričom dôvodom je najmä slabnúci trh práce. Očakáva sa zároveň, že úrokové sadzby zostanú vyššie dlhšie. USA majú šancu 50 na 50, že skĺznu do ekonomického poklesu v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov, odhadol newyorský Fed vo svojej najnovšej prognóze recesie.