Americká ekonomika v druhom štvrťroku v prepočte na celý rok prekvapivo klesla o 0,9 percenta. Vo svojej predbežnej správe to dnes oznámilo americké ministerstvo obchodu. Najväčšia ekonomika sveta vykázala pokles už druhý štvrťrok za sebou, v prvom kvartáli sa hrubý domáci produkt znížil o 1,6 percenta.
Obavy z recesie americkej ekonomiky
Analytici v ankete agentúry Reuters očakávali, že ekonomika za druhý štvrťrok vykáže rast. V priemere ho odhadovali na 0,5 percenta.
Dnešné údaje posilnili obavy z recesie americkej ekonomiky.
Pokles HDP v dvoch štvrťrokoch za sebou spĺňa bežnú definíciu hospodárskej recesie, nie je však jej definitívnym ukazovateľom. V USA určuje začiatok a koniec recesie výbor Národného úradu pre ekonomický výskum (NBER).
V minulom roku americká ekonomika vzrástla o 5,7 percenta, čo bolo najprudšie tempo od roku 1984. Tento rok má však na hospodársku aktivitu v USA negatívny vplyv kombinácia rastu cien a vyšších nákladov na úvery.
Medzinárodný menový fond (MMF) tento týždeň predpovedal, že americká ekonomika v tomto roku vykáže rast o 2,3 percenta. Na budúci rok počíta s ďalším spomalením rastu, a to až na jedno percento.
Inflácia dosiahla najvyššiu úroveň
Americká centrálna banka (Fed) v stredu zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu do pásma 2,25 až 2,50 percenta. K zvýšeniu úrokov tento rok prikročila už po štvrtý raz, základná sadzba tak celkovo vzrástla o 2,25 percentuálneho bodu.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v júni zrýchlilo na 9,1 percenta z májových 8,6 percenta. Inflácia dosiahla najvyššiu úroveň od novembra 1981.