Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Iraku, informuje Reuters, ktorý sa odvolal na nemenovaného vysokého predstaviteľa amerického ministerstva obrany.
Vojenská prítomnosť
,,Som tu, aby som opätovne potvrdil strategické partnerstvo USA a Iraku v období, keď smerujeme k bezpečnejšiemu, stabilnejšiemu a suverénnemu Iraku," uviedol Austin.
Návšteva má preukázať odhodlanie Washingtonu zachovať svoju vojenskú prítomnosť v krajine. Spojené štáty majú tiež všeobecne záujem o strategické partnerstvo s Bagdadom, povedal zmienený predstaviteľ novinárom pod podmienkou zachovania anonymity.
Reuters pripomína, že Austin pôsobil ako posledný veliteľ amerických síl v Iraku v rokoch 2010 - 2011. Invázia vedená Spojenými štátmi tam v roku 2003 zvrhla režim irackého diktátora Saddáma Husajna.
Energetika a investície s Nemeckom
Do Iraku sa chystá aj nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá odcestuje v utorok, informuje DPA.
Podľa oznamu irackého rezortu diplomacie nemeckú političku zo strany Zelených privíta v hlavnom meste Bagdad premiér Muhammad Šijá Súdání. Baerbocková sa tiež stretne so svojím rezortným kolegom Fuádom Husajnom.
Nemecko a Irak chcú počas tejto návštevy posilniť svoje bilaterálne vzťahy a rokovať o intenzívnejšej spolupráci v oblasti energetiky a investícií, informovali ďalej v Bagdade.
Ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne sa k plánovaným témam rokovaní nechcelo vopred vyjadriť.
Po rokoch vojny proti milíciám Islamského štátu je nový predseda irackej vlády Súdání pod tlakom, aby vyviedol svoju krajinu z vážnej politickej a hospodárskej krízy. Približne 30 percent obyvateľstva Iraku žije v chudobe a od roku 2019 sa v krajine opakovane konajú masové protesty.
Nemeckí vojaci podporujú Irak v boji proti Islamskému štátu. Pred niekoľkými rokmi Islamský štát ovládal rozsiahle oblasti v Iraku a Sýrii. Hoci bol medzitým v tomto regióne vojensky porazený, jeho príslušníci pokračujú v teroristických útokoch.