Americký minister dopravy Pete Buttigieg vyjadril obavy o národnú bezpečnosť. Dôvodom sú čínski dodávatelia autonómnych vozidiel na americkom trhu. „Či už hovoríme o hardvéri, alebo softvéri, existujú obavy týkajúce sa sektora telekomunikácií, najmä platformy TikTok, ale aj obavy týkajúce sa dopravných technológií,“ povedal P. Buttigieg v rozhovore pre agentúru Reuters. Spojené štáty musia podľa neho lepšie pochopiť, kto je „skutočným vlastníkom rôznych podnikov, ktoré dodávajú komponenty do našich dopravných systémov“.

Štyria kongresmani v liste zo 17. júla adresovanom P. Buttigiegovi a ministerke obchodu Gine Raimondovej požiadali o vyšetrenie rozšírenosti čínskej autonómnej technológie v Spojených štátoch a ako ju možno obmedziť.

„Technológie ako LiDAR, RADAR, kamery a ďalšie pokročilé senzory a polovodiče môžu byť použité na zhromažďovanie údajov o Američanoch a infraštruktúre, ktoré by mohli byť odosielané späť do Číny a v konečnom dôsledku Čínskej komunistickej strane,“ napísali v liste ministrovi zákonodarcovia.

Boli obzvlášť znepokojení testovaním autonómnych vozidiel a zariadení v Spojených štátoch. Kalifornské regulačné orgány potvrdili, že vlani v najľudnatejšom štáte USA testovalo autonómne vozidlá až sedem čínskych firiem.

Priemysel robotických vozidiel v USA neplní sľuby o komercializácii týchto áut v stanovenom termíne. Mnoho automobiliek ako napríklad Ford či Volkswagen znížilo náklady na ich vývoj. Medzi hlavných hráčov, ktorí stále pokračujú v tomto smere, patrí firma Cruise, ktorá je dcérskou spoločnosťou General Motors, Waymo patriaca Alphabetu či dcéra Amazonu Zoox.

Ďalšie dôležité správy

Rezort obrany prijal ponuku USA na vozidlá, zaplatí ich z amerického fondu.
Neprehliadnite

Rezort obrany prijal ponuku USA na vozidlá 4x4. Zaplatí ich z amerického fondu