V Spojených štátoch amerických hrajú golf milióny ľudí, ale od začiatku tisícročia ich počet sústavne klesá. S tým sa spája aj rušenie golfových ihrísk, ročne ide v priemere o 200 greenov. Server francúzskeho denníka L'Humanité tento trend čiastočne vysvetľuje orientáciou ľudí na prácu, pre ktorú nemajú čas na svoje záľuby, ale aj celkovými premenami spoločnosti.
Infraštruktúra zostala
Pri pohľade na rebríček golfových profesionálov to nie je také zrejmé, v prvej stovke je zhruba polovica Američanov, zatiaľ čo v 80. rokoch to bolo asi 60 percent. Od roku 2003 sa však počet Američanov, ktorí vyrazili na golfové ihrisko aspoň osemkrát za sezónu, znížil o viac ako pätinu, presne o 6,8 milióna hráčov. Ročne tak z amerických ihrísk zmiznú v priemere tri až 4,5 percenta golfistov.
V časoch, keď bol golf na vrchole popularity, sa v blízkosti ihrísk stavala infraštruktúra a nehnuteľnosti. Nedostatok návštevníkov v rokoch 2005 až 2018 spôsobil, že prevádzkovatelia až 1 300 golfových ihrísk sa rozhodlo skončiť a pre stavby v okolí je potrebné nájsť nové využitie. Po odlive golfistov sa navyše cena týchto nehnuteľností razantne prepadla, píše L'Humanité.
Za odlivom Američanov k iným športom môže byť ich pracovné nasadenie. Zatiaľ čo v Nemecku sa pracuje zhruba 1 350 hodín ročne, vo Francúzsku 1 500 a v Japonsku 1 600 hodín, priemerný Američan sa venuje zamestnaniu 1 790 hodín ročne, uvádza Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
V popredí šport menšiny
Golf mal dlho povesť športu pre bohatých, prostriedky nie sú prekážkou na ceste na green, píše server Bleacher Report. Až 80 percent golfistov si chodí zahrať na verejné ihriská, ktoré nie sú také drahé.
Možným vysvetlením je opadnutie vlny nadšenia, ktorá nasledovala po najväčších úspechoch golfistu Tigera Woodsa. Najrýchlejší rast záujmu však tento šport zažil už pred Woodsovým vstupom na scénu v polovici 90. rokov, dodal L'Humanité.
Francúzsky server nakoniec vysvetľuje trend cez celkové zmeny v spoločnosti a premenou jej etnického zloženia. Zatiaľ čo golf, ktorému sa vždy venovali najmä hráči bielej pleti, stráca na obľube, rovnako ako napríklad ragby, tak stále väčšiu obľubu má futbal, ktorému sa venovali menšiny, uzatvára L'Humanité.